ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6692 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letošní Febiofest začne 14. března, přijede Geraldina Chaplinová

0 Richard Winter 7.2.2013

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, jehož 20. ročník se v Praze uskuteční od 14. do 22. března, přivítá atraktivní hosty v čele s americkou herečkou Geraldinou Chaplinovou. Dále nabídne novou soutěžní sekci a projekce ve všech krajích. Letos Febiofest vyjde vstříc přáním těch diváků, kteří chtěli navýšit počet filmů z balkánských zemí – uvede jich sedm. Na Slovensku bude opět Febiofest organizován samostatně, začne 15. března. V posledních letech jen v Praze zavítalo na projekce přes 60.000 fanoušků.

Osmašedesátiletá americká herečka Geraldine Chaplinová, dcera legendárního komika, se objevila v polovině 60. let v oscarové adaptaci Pasternakova románu Doktor Živago, zářila ve filmech svého muže Carlose Saury a přitahovala i další velikány. Točila s Robertem Altmanem, ve filmu Richarda Attenborougha Chaplin si zahrála vlastní babičku, do svých filmů ji obsadili například Alain Resnais a Claude Lelouche.

Do tradiční soutěže Febiofestu Nová Evropa bude zařazeno 14 snímků, o Grand Prix opět rozhodne 33členná porota diváků. Speciální sekce nabídne návraty filmařů oceněných Kristiánem za přínos světové kinematografii. Připravena je retrospektiva finského filmu i nová soutěžní sekce středometrážní tvorby. Febiofest, v jehož programu bude na 180 snímků, se opět uskuteční v devíti sálech multikina Cinestar Anděl, jehož garáže budou znovu místem koncertů, a navíc i v Malostranské besedě. Ozvěny jubilejního ročníku potěší fanoušky 12 měst.

Mezi soutěžními snímky se objeví například drama s prvky thrilleru z Mexika, sarkasticky absurdní groteska ze Švédska, satirická černá komedie z Polska, neorealistický popis vesnického pohřbu z Moldávie, kus ryze filmové poezie z Turecka, road-movie z Izraele i na Oscara nominovaný americký projekt natočený v Kábulu. Domácí tvorbu zastoupí autorská studie Enkel výtvarníka Marka Thera.