ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15667 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letos žádný Ozzfest nebude

0 Redakce 17.2.2009

Ozzy Osbourne oznámil své rozhodnutí nepořádat v letošním roce svůj tradiční putovní Ozzfest. Je to v zájmu práce na jeho novém, desátém studiovém albu.

Nutno poznamenat, že v posledních letech Ozzfest utrpěl několik poměrně velkých otřesů. V roce 2007, kdy zrovna vyšla zatím poslední Ozzyho deska Black Rain, se muzikant rozhodl obdarovat fanoušky volným vstupem. Spoléhal totiž čistě na financování akce sponzorskými dary. Jenže nakonec vše dopadlo jinak, než předpokládal. A umělci, kteří se festu zúčastnili, se museli spokojit se směšně nízkými honoráři. Vloni byl zas festival redukován na jeden jediný večer v Texasu, kde hvězdy vzdaly hold památce „Dimebaga“ Darrella Abbotta, bývalého kytaristy americké thrashmetalové kapely Pantera, zastřeleného psychicky narušeným fanouškem 8. prosince 2004 během koncertu jeho pozdější skupiny Damageplan.

Přes logické vysvětlení důvodů zrušení letošního Ozzfestu, jsou lidé, kteří si celou věc spíše, než s tvůrčími plány Osbournea dávají do souvislostí se světovou finanční krizí. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že právě koncerty se v posledních letech změnily v hlavní zdroj příjmů pro muzikanty, vzniká opět prostor pro další a další spekulace. Koneckonců sám Ozzy před dvěma roky obvinil otevřeně své fanoušky, že si nekupují jeho album (Black Rain). Z toho důvodu byl pak muzikant donucen odehrát 90 koncertů za jeden rok, tj. v průměru jeden koncert každý čtvrtý den, což bylo nepochybně velkou zátěží pro tehdy 58letého bývalého alkoholika a narkomana. „Sharon (manželka) mi říkala: ,Prostě stůj na jednom místě.´ Jenže já k**vа nemůžu stát na jednom místě. Vždyť jsem jako pohyblivý terč. Lidé mi míří na hlavu kelímky piva!“ komentoval své koncertní zážitky muzikant.

Je tu ale další skutečnost, která by také mohla s Ozzyho rozhodnutím souviset. Už za pár dní začne Fox TV vysílat novou reality show s účastí Osbourneových Osbournes: Reloaded. Je možné, že i nástupce mimořádně úspěšné série MTV The Osbournes, stažené z éteru před několika lety, má částečně na svědomí zrušení letošního Ozzfestu – k čemuž dojde poprvé od roku 1996, kdy se konal jeho první ročník.

Jedno je jisté, v době krize dobrá smlouva, která vrátí Osbourneovi na obrazovky, zajistí rodině solidnější zdroj příjmů, nežli festival, který má za sebou dva kritické ročníky.

V mezičase můžeme se slibovanou, zatím bezejmennou novinkou Ozzyho Ossbournea počítat zhruba kolem Dne díkůvzdání (čtvrtý čtvrtek v listopadu). Zpěvák dokonce již začal desku pomalu připravovat a pomáhá mu s tím kanadský producent, skladatel a zvukař Kevin Churko (Michael Bolton, Shania Twain, Melissa auf der Maur, Dolly Parton aj.), který byl v dubnu loňského roku odměněn cenou Juno Award v kategorii Zvukař roku za singl I Don't Wanna Stop/God Bless The Almighty Dollar z již několikrát zmíněné poslední desky Ozzyho Black Rain.

ZJ