ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5197 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letní sezona Hollywood zklamala

0 Petr Hašek 6.9.2012

Letošní letní sezona, na níž připadá 40 procent ročních tržeb, byla pro hollywoodská filmová studia zklamáním, protože tržby za vstupenky meziročně klesly o tři procenta na 4,28 miliardy dolarů.

Naposledy Hollywood podle listu The New York Times zaznamenal pokles tržeb v létě před sedmi lety. Před ještě horším výsledkem přitom studia zachránily vyšší ceny lístků.

Celkem kina v období od posledního květnového víkendu po poslední srpnový navštívilo 533 milionů lidí. Meziročně to byly o čtyři procenta méně. Výsledky jsou neuspokojivé, i když v létě přišly do amerických kin dva velké hity – Avengers, který v USA utržil 620 milionů dolarů a v celém světě přes 1,5 miliardy dolarů, a poslední díl batmanovské série Temný rytíř povstal s americkými tržbami 431 milionů dolarů a celosvětovými ve výši jedné miliardy dolarů.

Šéfové studií pokles přičítají zejména červencové střelbě na půlnoční projekci Temného rytíře v Coloradu. Lidé také zůstávali doma kvůli olympiádě. Na vině jsou i vyšší ceny lístků zejména u trojrozměrných snímků. Podle odborníků ale svůj díl viny nesou i samotné filmy. Mnohé z nich neoslnily kritiky ani publikum. Letos šlo o případ filmů jako Bitevní loď, Total Recall či Abraham Lincoln: Lovec upírů.

Film Kenna Viselmana propadákem

Dílo The Oogieloves in the Big Balloon Adventure od amerického distributora televizních Teletubbies Kenna Viselmana uvedené o posledním prázdninovém víkendu patří mezi největší propadáky všech dob. Stálo 55 milionů dolarů, za víkend ale utržilo ve 2160 kinech jen 448.000 dolarů.

Mezi studii největší letní propadák zaznamenal Universal s Bitevní lodí, kvůli které společnost skončila ve ztrátě 83 milionů dolarů za druhé čtvrtletí. Chuť si ale jeho šéfové spravili díky relativně levné komedii Méďa od Setha MacFarlanea, která dosud po celém světě utržila 384 milionů dolarů.

Studio Sony Pictures mělo úspěch se snímkem The Amazing Spider-Man, který měl celosvětové tržby 735 milionů dolarů. V kinech ale naopak propadla komedie That’s My Boy s Adamem Sandlerem a remake snímku Total Recall. Studio Warner Bros. pak podobně uspělo s filmem Temný rytíř povstal, musí se ale potýkat se ztrátami ze snímků Temné stíny a Rock of Ages. Naopak studio Disney díky Avengers a Rebelce léto uzavírá ve výrazném plusu.

rwi