ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5295 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letiště Václava Havla ozdobila tapiserie k poctě prvního českého prezidenta

0 Petr Hašek 10.12.2012

Letiště Václava Havla ozdobila o víkendu tapiserie k poctě prvního českého prezidenta. Ceremoniálu se vedle někdejší první dámy Dagmar Havlové zúčastnil také výtvarník Petr Sís, umělec žijící převážně v USA, podle jehož grafiky francouzští mistři tapiserii utkali. Artefakt v ceně 1,5 milionu korun zaplatili světoví hudebníci Bono, The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono, aby tak Havlovi vzdali hold.

Vznik díla o rozměrech pět krát 4,25 metru inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey. Tapiserie, na níž je na modrém pozadí vytkáno hejno bílých ptáků ve tvaru člověka vznášejícího se nad řekou, je umístěna v Terminálu 2. Věnována byla Nadaci Dagmar a Václava Havlových. Na letišti bude vystavena deset let. “Moje dílo tak dostalo nový život. Uvidí jej lidé, kteří někam cestují a zastaví se u něj na chvilku a zamyslí se,” uvedl Sís.

Obrázek pro tapiserii s názvem Poslední audience původně namaloval jako titulku pro Hospodářské noviny, když Havel loni zemřel. Výtvarník v té době pracoval na knížce Ptačí sněm a napadlo jej, že by mohl vytvořit podobu člověka, který v jednom krátkém okamžiku prolétává nad nějakým místem a vyzařuje z něj láska. Postava na obrázku má proto malé červené srdíčko, které bylo součástí Havlova podpisu.

Odhalení předcházela videoprojekce o vzniku tapiserie a krátký film o nedávném přejmenování někdejšího Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla. Gobelín byl odhalen v předvečer Světového dne lidských práv a devět dní před prvním výročím úmrtí Václava Havla.

rwi