ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7298 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Let It Roll unikátní třídící linkou dokazuje, že jde i obří akce dělat ekologicky

0 jsk 28.7.2022

Festival Let It Roll, jehož letošní ročník se uskuteční v termínu 4.-6. srpna, dlouhodobě dokazuje, že kde je vůle, tam je i cesta. Na tento drum&bassový festival v srdci České republiky, který je celosvětově největší žánrovou akcí svého druhu, proudí každý rok desítky tisíc návštěvníků z různých zemí. Patří tak mezi vůbec největší festivaly v České republice. I přesto se mu daří svou, pro mnohé utopickou, vizi o zredukování dopadů hromadných hudebních akcí na okolní prostředí úspěšně realizovat.

V rámci dedikovaného ekologického programu Rollin’ Green festival už od roku 2014 pravidelně zavádí nová vylepšení, jejichž primárním smyslem je redukovat dopad festivalu na životní prostředí. Od omyvatelných zálohovaných kelímků, přes všudypřítomné třídící nádoby v areálu po jednotné nádobí a další. Let It Roll zároveň klade důraz na maximalizaci využití všech druhů odpadu, které festival vyprodukuje tak, aby žádný odpad neskončil “pouze” na skládce.

V průběhu let festival navázal spolupráci také s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity i Univerzitou Karlovou, a v roce 2020 získal grant od Technologické agentury České republiky. Díky tomuto grantu a spolupráci na projektu Enviromentálního a behaviorální výzkumu má od roku 2021 Let It Roll jako jediný český festival přímo na místě také třídící linku. Systém třídění odpadu na festivalu se tak posunul o krok dál.

Kromě pasivního třídění prostřednictvím nádob na různé druhy odpadu rozmístěných v areálu je nyní na místě přítomen i element aktivního třídění právě v podobě třídící linky. Ta byla v loňském roce schopna vytřídit úctyhodných 38 procent celkového objemu odpadu, který byl na festivalu vyprodukován. Díky tomu mohl tento odpad putovat k dalšímu zpracování či případné recyklaci.