ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29383 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Leoš Janáček na speciální kompilaci

0 jsk 28.8.2023

Hudební skladatel Leoš Janáček byl nejen velmi talentovaný a originální, ale také velmi pracovitý a věrný své vlasti a kultuře. Janáčkova hudba je plná emocí, barev, melodií a harmonií, které odrážejí jeho osobnost a životní zkušenosti. Jeho dílo je stále živé a oceňované po celém světě.

A právě letos v srpnu uplynulo 95 let od jeho úmrtí a příští rok v červenci si hudební svět připomene 170. výročí jeho narození. Je to také příležitost k vydání speciální kompilace, která by představila nejpozoruhodnější nahrávky vydavatelství Supraphon s jeho geniálním dílem. Pod názvem The Many Passions of Leoš Janáček vyšel komplet čtyř alb již v pátek.

„V návaznosti na loni vydanou kompilaci The Many Loves of Antonín Dvořák, která byla příznivě přijata recenzenty v USA i ve Velké Británii, jsme vyzvali Patricka Lamberta, dlouholetého hudebního producenta BBC 3 a jednoho z velkých znalců a milovníků české hudby a jejích nahrávek, aby sestavil podobný komplet věnovaný moravskému mistrovi,“ uvedla Daniela Bálková ze Supraphonu.

Sám název, Mnohé vášně, odráží Janáčkův temperament a výběr je výsledkem hlubokého zkoumání jeho osobnosti. Skladatel přistupoval ke všem proměnám života v široké škále emocí. Ve výběru interpretů nechybí klasikové janáčkovské interpretace v Brně i v Praze, některé unikátní archivní nahrávky i řada nahrávek nových. Mezi dirigenty jsou zastoupeni Břetislav Bakala, František Jílek, Jaroslav Vogel, Václav Neumann, Karel Ančerl, Bohumil Gregor, Sir Charles Mackerras a Jakub Hrůša, dalšími interprety jsou významné české a moravské sbory, sólisté Theodor Šrubař, Beno Blachut, Libuše Domanínská či Gabriela Beňačková, instrumentalisté Josef Suk, Ilja Hurník, Jan Panenka nebo Janáčkovo kvarteto a Pavel Haas Quartet.

Výběr skladeb na novém čtyřalbu The Many Passions of Leoš Janáček do hloubky odráží Janáčkovu nesmírně rozmanitou tvorbu, vzdává důstojnou poctu nejpozoruhodnějšímu českému skladateli dvacátého století a zároveň oslavuje jedinečné bohatství archivu vydavatelství Supraphon.