ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15681 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legendární Schindlerův seznam uvedou v kině Lucerna

0 Richard Winter 27.4.2015

Rádio Expres FM a kino Lucerna přinášejí společně filmový cyklus s názvem Filmové legendy v Lucerně s Expres FM”. Každý měsíc kino uvádí jeden legendární film, který diváci na filmovém plátně již dlouho (nebo možná nikdy) neměli možnost zhlédnout.

V rámci cyklu tentokrát nabídnou drama Stevena Spielberga o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech, kdy na záchranu více než tisíce lidských životů obětoval podnikatel Oskar Schindler veškeré své jmění… Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů.

Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a člověk, vydělávající na válečném utrpení, který ale dokázal najít v sobě obrovskou dávku lidskosti a zachránil ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci. Spielbergův snímek je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii.

Hudbu pro film zkomponoval John Williams. Skladatel byl filmem ohromen a vycítil, že to je pro něj příliš velká výzva. Spielbergovi řekl: “Potřebujete lepšího komponistu než jsem já pro tento film.” a on na to odpověděl: “Já vím. Ale všichni jsou mrtví!” Úvodní písničku hrál Williams na piáno a podle Spielbergova návrhu ji pak hrál Itzhak Perlman na houslích. Ve scéně, kdy je ghetto zlikvidováno Nacisty, zpívá dětský sbor lidovou písničku Ojfn pripečik. Tato písnička byla často Spielbergovou babičkou Becky zpívaná její vnoučatům.

Promítání se uskuteční 28. dubna od 18:45 hodin.