ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15576 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legendární label Motown slaví jubileum!

0 Redakce 16.1.2009

Motown, jeden z labelů, které se významnou měrou podílely na rozvoji moderní hudby – label, s jehož jménem jsou spojováni umělci jako Marvin Gaye, Stevie Wonder, Diana Ross & The Supremes, The Jackson 5 a Lionel Richie – slaví v těchto dnech půl století existence.

12. ledna 1959 otevřel Berry Gordy brány detroitské nahrávací společnosti, která první rok své existence fungovala pod jménem Tamla Records. Původní kapitál, který do ní mladý nadšenec investoval, byl pouhých 800 dolarů – půjčka, kterou vymámil od své rodiny. Zpočátku sloužila Gordymu jako nahrávací studio speciálně uzpůsobená garáž. Říkalo se jí Hitsville U.S.A. Dnes se v Detroitu zachovalo jen menší muzeum zasvěcené nahrávací společnosti. Svůj hlavní štáb zakladatel Motownu přestěhoval už v roce 1972 do Los Angeles.

Prvními, kdo před padesáti lety podepsali smlouvu s novou firmou, byli The Matadors (pozdější The Miracles), v jejichž čele stal zpěvák Smokey Robinson. Pak se to rozjelo. Superstition Stevieho Wondera, Please Mr Postman The Marvelettes a I Heard It Through The Grapevine Marvina Gaye tvoří jen nepatrný zlomek velkých hitů, které byly „vyrobeny“ v Motownu. Mnoho ze songů labelu patří k písním nejčastěji citovaným a předělávaným dalšími muzikanty, mimo jiné Georgem Michaelem, The Beatles či The Beach Boys.

Motown Records se proslavili inovacemi, které zaváděli ve zvuku a užívání jednotlivých nástrojů. Především ale, jakožto první nahrávací společnost vlastněná Afroameričanem, v šedesátých letech sehráli důležitou roli při prosazování do té doby segregovaných žánrů a tím i pro integraci afroamerických umělců. Prostřednictvím své pobočky Black Forum vydali také známý projev Martina Luthera Kinga o občanských právech.

Dnes Motown Records patří pod velký label Universal Group a jeho produkce vychází všude na světě