ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11778 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legendární cestovatelé v neobyčejné knize plné dobrodružství a unikátních fotografií

0 Richard Winter 9.11.2016

Jejich jména zná téměř každý. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Legendární cestovatelé, kteří s Tatrou 87 a Tatrou 805 projeli téměř celý svět v době, kdy cestování bylo výsadou a opravdovým dobrodružstvím. Nová obrazová kniha Zikmund (na snímku) a Hanzelka od nakladatelství CPress mapuje cesty naší nejslavnější cestovatelské dvojice a přináší více než 600 unikátních dobových fotografií z archivů.

Kniha Zikmund a Hanzelka vznikla za spolupráce uznávaného historika Františka Emmerta a Miroslava Zikmunda. Zavede čtenáře do doby, kdy se ještě fotilo na černobílý film a vycestovat z naší republiky bylo téměř nemožné. František Emmert shromáždil zásadní fakta i mnohé zajímavosti – dozvíte se například, kolik let dvojice dohromady strávila na cestách, kolik zemí navštívila, kolik reportáží pro rozhlas připravila, nebo kolik přesně je vlastně stále jejich první cesta.

Kniha přináší ucelený pohled na život Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. František Emmert čtenáře provede dětstvím obou cestovatelů, přípravami na jejich cesty i cestami samotnými, ale také obdobím mezi nimi a po nich. Autor nezapomněl ani na období roku 1968 a na následné postihy, které angažovanost v rámci Pražského jara cestovatelské dvojici přinesla během normalizace. V závěrečné kapitole se ohlíží také za dobou po roce 1989.

„Zjistil jsem, že je sice hodně cestopisů o fenoménu Hanzelka a Zikmund, ale žádný z nich nemapuje všechny jejich cesty, události a životní situace,“ vysvětluje František Emmert důvody pro sepsání své nové knihy. A Miroslav Zikmund ho doplňuje: „Kladl jsem si otázku, zda ještě vůbec něco psát, když o nás vyšlo už 193 publikací. Ale nakonec mě ten nápad nadchl, svým zpracováním je tato kniha jedinečná. Myslím, že by to mohla být cenná příručka pro budoucí badatele a historiky.“

Kniha Zikmund a Hanzelka od nakladatelství CPress je jedním z prvních počinů vážících se k blížícímu se výročí 70 let od první cesty slavné cestovatelské dvojice.

(foto: Wikipedie)