ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23850 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Legenda norského „jazz & poetry“ na Festivalu spisovatelů Praha 2012

0 Redakce 6.2.2012

Performer a autor více jak dvaadvaceti sbírek potvrdil svou účast na mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha. Tvůrce pohybující se mezi meditací a provokací, píše také haiku, experimentální počítačovou poezii, napsal lyrický cestopis, lyriku angažovanou i inspirovanou zenovým buddhismem. Důležitou součástí jeho díla je i „jazz & poetry“.

První čtyři desky natočil v roce 1969 s Janem Garbarkem, na ostatních deseti spolupracoval s Chetem Bakerem, Daugem Raneyem, Redem Mitchellem a dalšími. Desku Blåmann! Blåmann! natočil právě s americkým trumpetistou Chetem Bakerem během dvou únorových dní v roce 1988 v pařížském studiu Sysmo. Deska se zařadila k zásadním nahrávkám norského „jazz & poetry" a patří k významným okamžikům tohoto žánru i v Evropě. Symbióza poesie a jazzu přinesla Voldovi popularitu, téhož roku však ztratil svého spoluhráče –  v květnu spáchal Chet Baker sebevraždu.

S Voldem do Prahy zavítá osobnost, která se v šedesátých letech dokázala odtrhnout od ponurého symbolistického modernismu norské poezie let padesátých, v jeho dílech tak našla místo jazyková hra i jednoduchost. Přijďte poznat umělce, o němž se hovoří jako o „univerzitě tvořené jedním mužem“.

Autor vystoupí na letošním mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha, který se koná od 14. do 18. dubna 2012.