ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10334 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Led Zeppelin: Není cesty zpět

0 Petr Hašek 20.11.2012

Je to zvláštní. Přestože skupina Led Zeppelin od osmdesátého roku minulého století prakticky neexistuje a její návraty na hudební pódia jsou jen příležitostné, je její aktuální kolekce Celebration Day, jež se na trhu objevila premiérově včera, letos na podzim jedním z nejočekávanějších hudebních počinů vůbec.

Vysvětlení je nabíledni. Zatímco současné popové a rockové hvězdy se pokoušejí nahrát dobrá alba a většinou se se zlou potážou, navíc se v poslední době často uchylují k takzvanému retro stylu, kdy nepokrytě čerpají z toho, co už hudební svět nabídl, Led Zeppelin jsou originál.

Nesmíte se jich teď ale ptát, jestli se na pódia ještě někdy vrátí. Tedy v sestavě se třemi původními členy Robertem Plantem, Jimmym Pagem a Johnem Paulem Jonesem. „Na tuto otázku nebudeme odpovídat,“ zazní jednohlasně a člověk hned ví, že je to téma, které nemají tak docela vyříkané. Proslýchá se totiž, že dva by chtěli, ale Plant je proti. Pro něj jsou Led Zeppelin minulostí.

Celebration Day je video i audio záznam unikátního londýnského vystoupení Led Zeppelin v prosinci roku 2007. Jmenuje se podle jednoho z hitů ze sedmdesátých let. Pro fanoušky je pravděpodobně poslední možností vidět a slyšet milovanou skupinu pohromadě. Jak již bylo řečeno, Plant již několikrát prakticky vyloučil, že by se ještě kdy sešli k nějakému tvůrčímu procesu. Loni dokonce řekl časopisu Rolling Stone: „Jsem už tak jinde, že k tomu nemám skoro žádný vztah.“

Led Zeppelin se sešli v Londýně v roce 1968. Rozpadli v roce 1980, po osmi vydaných řadových albech a devátém (Coda) plánovaném, ale především po nečekané smrti svého bubeníka Johna Bonhama. Od té doby spolu zbývající členové hráli jen třikrát při krátkých vystoupeních a přes naléhání fanoušků se na pódiu sešli až v roce 2007. Bylo to na londýnském koncertě na počest zakladatele vydavatelství Atlantic Records Ahmeta Erteguna a za bicí soupravou hnal tři původní členy kupředu syn Johna Bonhama – Jason.

Dvacet milionů lidí z celého světa mělo zájem o osmnáct tisíc vstupenek na tehdejší koncert. O šťastných držitelích nakonec rozhodl los, nicméně zájem neutichl ani poté, kdy už bylo rozhodnuto. Mnoho lidí stálo před halou, a když pak fragmenty vystoupení byly ke zhlédnutí na kanálu youtube.com, zájem byl statisícový.

Celebration Day je dnes koncertní záznam, který rozhodně vejde do historie. Je totiž perfektní, od Good Times, Bad Times (z debutového alba) po Rock And Roll (z desky „IV“) až po poslední přídavek. Původní trojice doplněná ratolestí zesnulého člena zahrála skvělý set, který byl nadto složený z nejslavnějších písniček. Šlo jen o to, aby se povedlo dosíci atmosféry vystoupení v sedmdesátých letech. Pravda, s ohledem na současnou vizáž muzikantů se to až tak nepovedlo, s ohledem na zvuk a na to, co na koncertě z pódia zaznělo, se to zdařilo na sto procent.

Skromná podoba scény na DVD záznamu ostře kontrastuje s neskromnou hudbou. Není tu série nebeských světel a světlených efektů, ani miliony konfet, pyrotechnické šoky či další pódia na různých místech haly. Všechno zajímavé na pohled se odehrává na obří obrazovce za kapelou. Má to nicméně smysl. Čtveřice prezentuje především to, proč přišla na svět – skvělou hudbu. O to víc je na místě otázka, proč se nechce na pódia vrátit ani tehdy, když ji k tomu přemlouvají i její vrstevníci z řad fanoušků a dokonce i muzikantů.

„Nejsou nic horšího než banda starých unavených prďolů. Jsou to lidé, kteří napsali svůj příběh a dostali se do bodu, ve kterém už se neděje zhola nic,“ zhodnotil jejich marnou snahu největší odpůrce comebacku Plant. „Nechtěl bych takhle dopadnout, proto se budu věnovat hudbě, pro kterou jsem v současné době nadšen.“

Manažer Jimmyho Page Peter Mensch v rozhovoru pro server MusicRadar k případnému návratu kapely řekl: „Pokud jste je neviděli v roce 2007 v Londýně, máte smůlu. To je už naprosto jasné. Pokud jde o zprávy, že Jimmy spolu s Johnem Paulem a Jasonem hledali náhradu za zaneprázdněného Roberta, tak pokus tu byl, ale neúspěšný. Vyzkoušeli několik zpěváků, ale nikdo z nich nebyl stoprocentní. Tím to celé končí. Žádná deska, žádné turné.“

Celebration Day je i proto záznam, který musíte vidět, lépe mít.