ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8710 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lech Walesa uvede ve Varech režisérskou verzi snímku Walesa: Člověk naděje

0 Richard Winter 29.4.2014

Držitel Nobelovy ceny za mír a bývalý polský prezident Lech Walesa (na snímku) uvede na karlovarském festivalu světovou premiéru režisérské verze snímku, který o něm natočil Andrzej Wajda pod názvem Walesa: Člověk naděje. Za umělecký přínos světové kinematografii festival ocení amerického filmaře Williama Friedkina. Cenu za přínos české kinematografii převezme Zdeněk Svěrák. 49. ročník festivalu se uskuteční od 4. do 12. července.

S Walesou se zvláštního uvedení zúčastní představitel titulní role Robert Więckiewicz a herečka Agnieszka Grochowská, která ztvárnila jeho manželku. Režisér samotný podle Bartošky vzhledem ke svému věku do Varů nepřijede. Cena pro scenáristu, režiséra a producenta Williama Friedkina je vyvrcholením snah festivalu představit 70. léta v zámořské kinematografii; jeho snímky Francouzská spojka a Vymítač ďábla celkem získaly sedm Oscarů.

Filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka byly na toto ocenění nominovány třikrát. Poprvé v polovině 80. let snímek Vesničko má středisková, podruhé začátkem 90. let Obecná škola. Kolja v režii jeho syna Jana v roce 1997 Oscara získal. Na 42. ročníku MFF v Karlových Varech dostal Zdeněk Svěrák Zvláštní uznání za scénář k Vratným lahvím, snímek získal cenu diváků.

Festival představí další digitálně restaurovanou kopii českého filmu – projekce Ostře sledovaných vlaků z roku 1966 se 5. července ve Velkém sále Thermalu zúčastní oscarový režisér Jiří Menzel a představitel hlavní role Václav Neckář.

Přehlídka počítá s řadou dalších akcí, zveřejní desítku titulů nominovaných na letošní ročník ceny Evropského parlamentu LUX a podesáté bude hostit zasedání zástupců evropských filmových akademií, uvedla umělecká poradkyně Eva Zaoralová. V centru města představí svou filmovou koláž finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého Tereza Velíková.

Součástí festivalu bude 6. ročník ČEZ Energy Festu, v jehož rámci vystoupí bratři Ebenové, Aneta Langerová, J.A.R., Monkey Business, Mig 21 a Tata bojs.

Foto: Wikipedia/MEDEF

Tagy: