ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10218 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Laurie Anderson hrála pro psy

0 Redakce 7.6.2010

„Někteří posluchači vyli, jiní stáli na třesoucích se nohou, další jen oddechovali. Všichni se ale spojili ve chvíli, kdy americká experimentální umělkyně Laurie Anderson představila v sobotu před Opera House v Sydney svou originální skladbu Music For Dogs,“ napsala agentura Associated Press.

Stovky psů se svými majiteli se vypravily na světovou premiéru nejenom uvedené skladby, ale též podobně laděného vystoupení vůbec. Podle BBC se nejznámější budova v Sydney na více než hodinu proměnila ve velkou psírnu.

Andersonové kompozice končí hlasy velryb a elektronickými zvuky ve vysoké frekvenci, které lidské ucho neregistruje. Klávesovým nástrojům a samplerům při vystoupení sekundovaly baskytara a housle.

Původně měl být koncert postaven pouze na vysokofrekvenčních zvucích a měl být tudiž  k dispozici jenom uším psů. Později se ale Anderson rozhodla, že jej zpřístupní i majitelům zvířat, kteří je budou před Opera House doprovázet. „Nechtěla jsem odehrát něco, co by nemohli slyšet lidé,“ vysvětlila změnu přístupu.

Umělkyně, která prý často hraje svému psovi Lallobelle, řekla, že nápad uspořádat koncert pro psy se zrodil během jejího rozhovoru s violoncellistou Yo-Yo Ma. „Věděla jsem, že jestli budu mít šanci takový koncert odehrát, udělám to. Dnes jsem tu šanci měla,“ řekla v sobotu po vystoupení Anderson. „Byl to jeden z nejhezčích momentů mé kariéry.

V den svého vystoupení pro psy oslavila Anderson třiašedesáté narozeniny.

JŠp