ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8942 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Larse von Triera nechtějí v Cannes za určité sympatie k Hitlerovi

0 Redakce 20.5.2011

Dánský režisér Lars von Trier byl na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes kvůli projevu jistého pochopení pro nacistického vůdce a strůjce druhé světové války Adolfa Hitlera prohlášen za nežádoucí osobu. Jeho film Melancholia v soutěži o Zlatou palmu zůstal.

„Správní rada festivalu jeho středeční vyjádření rozhodně odsuzuje a prohlašuje Larse von Triera na festivalu v Cannes za nežádoucí osobu, a to s okamžitou platností,“ stojí v prohlášení, které vydali pořadatelé festivalu.

Rozhodnutí bylo přijato na zvláštním zasedání rady. V komuniké, které z něho vzešlo, se navíc uvádí, že festival nabízí umělcům z celého světa výjimečnou tribunu k předvedení svých děl a k obraně svobody slova a tvorby. Vyslovuje se v něm pak hluboké politování na tím, že Lars von Trier této tribuny využil k netolerovatelným výrokům, jež odporují ideálům humanity a velkorysosti, jež tvoří základ samotné existence festivalu.

Von Trier se sice za své poněkud zmatené výroky omluvil, organizátory festivalu tím nicméně neobměkčil.

O určitých sympatiích k Hitleovi mluvil na tiskové konferenci ve středu, kdy představoval svůj film Melancholia a totálně popletený a nervózní řekl, že mu matka na smrtelné posteli sdělila, že je Němec, nikoliv Žid. „Dlouhá léta jsem myslel, že jsem Žid, a byl jsem za to vděčný. Pak jsem ale zjistil, že to není pravda a že má rodina pochází z Německa. A že jsem v podstatě nacista. Což mi také udělalo radost,“ řekl.

Poté pokračoval slovy: „Dokonce rozumím Hitlerovi, i když jeho činy neschvaluji, stejně jako neschvaluji druhou světovou válku. Jen si ho dovedu představit nakonec samotného v krytu….“

Festival v Cannes potrvá do neděle.

JŠp