ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15248 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lappa studio představuje své akustické panely na výstavě

0 Redakce 17.2.2022

Může ticho dobře vypadat? Duo dvou designérek stojících za oceňovaným studiem Lappa je přesvědčené, že ano. Jejich originální akustické obrazy jsou navrženy tak, aby v interiéru odstraňovaly nežádoucí ozvěnu a zároveň svým majitelům přinášely vizuální potěchu. Přesvědčit se o tom můžete od 18. února, kdy na výstavě ve Vnitroblocku v Praze představí veřejnosti výběr svých barevně harmonických funkčních děl.

V dnešních moderních interiérech se můžeme často setkat s nepříjemnou ozvěnou, která je zapříčiněná přítomností velkých hladkých ploch. Otázkou, jakým způsobem se takový prostor dá změkčit a akusticky zpříjemnit, se zabývá studio Lappa, projekt dvou textilních designérek Anny Leschingerové a Lenky Preussové.

Ačkoli v současnosti existuje celá řada funkčních akustických panelů, tyto dvě spolužačky z pražské UMPRUM zpozorovaly potenciál v jejich estetické hodnotě. A tak se v roce 2018 zrodilo studio, které vytváří na míru navržené vizuálně poutavé panely, jejichž povrch se tak stává malířským plátnem.

„Vždycky nás spojoval zájem o volné umění a přemýšlely jsme, jak v naší tvorbě tuhle vášeň propojit s textilním designem. Baví nás věci, které mají přesah a zároveň jsou funkční. Akustické panely vyplynuly jako ideální produkt, který v sobě tyhle dvě složky může hravě spojovat,“ říká Anna Leschingerová o začátcích studia, které v roce 2021 získalo ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku nebo Elle Decoration Awards.

Jako hlavní devízu svých akustických panelů považují autorky kromě jejich funkčnosti také vzhled. Ve svých pracích využívají rozličné tvary i grafické prvky. Jedním z hlavních vodítek při navrhování je pro ně emoce, kterou mají obrazy v daném interiéru vyvolat.

„Proto věnujeme velkou pozornost barvám, které jsou pro nás v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Mohou nám dopomáhat k lepší koncentraci, relaxaci, nebo naopak hravosti,“ dodává Lenka Preussová.

Tvarová podoba panelů také hraje velkou roli. Čtverce nebo polygony je možné navrhnout tak, aby se daly skládat do větších celků. Kruhové panely mohou zase dobře fungovat jako samostatné body na stěně a svým tvarem vytvářet v interiéru zklidňující energii.

Na výstavě ve Vnitroblocku studio představí celkový průřez své práce. Diváci zde najdou panely rozmanitých tvarů, které pracují s barvou, texturou a reliéfním efektem. K vidění budou také podsvícené panely, které do expozice přináší příjemné ambientní osvětlení.