ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12898 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lana Del Rey: Produkt, nebo osobnost?

0 Redakce 30.1.2012

Jakmile se dostanete do pomyslné záře reflektorů, stáváte se nejenom bodem uznání a obdivu, ale též terčem nadávek, nenávisti, nepřátelství a poutním místem falešných supů, kterých se v každé branži pohybuje dost a dost. Americká zpěvačka Lana Del Rey vydává nyní své debutové album Born To Die a do spárů nehodných se dostala už dlouho předtím, než se tak stalo. Upozornila na sebe totiž již loni o prázdninách, když se na internetu objevil videoklip k písničce Video Games. Od té chvíle je středem pozornosti, a to jak těch nadšených, tak těch, kteří na jejím vzestupu chtějí najít nějakou všivárnu.

U Lany Del Rey to přitom není v obou případech tak složité. Na jednu stranu je evidentní, že její pop vychází z alternativního přístupu k věci a album přináší kromě zajímavého hlasu a pozoruhodných neopopových aranží písničky, jejichž sílu potvrdí třeba až pátý poslech. Pak si je ale zamilujete, protože mají charisma.

A na stranu druhou? Lana Del Rey se v pubertě potýkala s problémy s alkoholem a není nic lehčího, než ji označit za trosku, která má před sebou „kariéru“ Amy Winehouse. Před pár dny na tyhle otázky odpověděla, když v rozhovoru pro magazín NME přiznala, že už osm let nepije, ale že v době svého divokého mládí měla s alkoholem potíže, protože se vyrovnávala s poznáním, že člověk je smrtelný.

Mnozí jí také předhazují, že je produktem skomírajícího šoubyznysu. Není také tajemstvím, že jejím tatínkem je milionář z internetové branže Rob Grant, který se několikrát během její kariéry postaral o to, aby byla pořádně vidět. Ať už to bylo v roce 2008, když vyšel singl Kill Kill, který uvozoval stejnojmenné minialbum, anebo o dva roky později, kdy ještě pod svým civilním jménem Lizzy Grant vydala stejnojmenný albový debut. Ten se ale prodával jenom pár dnů, protože brzy podepsala smlouvu s Polydorem a nezávislý label 5Points se bez peněz jejího otce nebyl schopen o další osud alba postarat. Mimochodem – o víkendu se objevila zpráva, že práva na uvedený počin má už Polygram a ten jej o prázdninách vydá jako jakýsi bonus v diskografii Lany Del Rey.

V sobotu 14. ledna pak pětadvacetiletá americká zpěvačka nahrála všem svým kritikům na smeč, když neobstála ve své velké televizní premiéře, v show Saturday Night Live. Juliette Lewisová, známá herečka a zpěvačka, na svůj profil na Twitter shrnula vše následovně: „Viděla jsem ji v Saturday Night Live a bylo to, jako kdybych koukala na dvanáctiletou holčičku, která by jednou chtěla zpívat. Jako by ta jinak sexy zpěvačka byla strašně nervózní z toho, že vlastně zatím není připravená pohybovat se v šoubyznysu.“ Ti nejrazantnější na to konto vytáhli téma měsíce, sice že Lana Del Rey je produktem svého otce a gramoprůmyslu a je s podivem, že jimi nebyla na show dostatečně připravena.

Proti kritikům se ovšem postavili jiní, kteří napsali: „Dejte jí trochu času. Je nová, dala do toho všechno. A navíc zpívala naživo, ne z playbacku. Pravda, byla nervózní, ale to je přece normální.

Ferdy Unger-Hamilton z Polydoru v rozhovoru pro magazín Q řekl: „Lana ví, co chce. Potkal jsem už v životě mnoho podobných umělců, ale jen málo z nich mělo pod kontrolou každý aspekt své kariéry. Často se setkávám s někým, kdo píše skvělé písničky, nebo kdo naopak píše skvělé texty. Lana umí obojí.“

V rozhovoru pro Daily Telegraph Lana Del Rey řekla: „Někteří lidé si přejí, aby se mi to nepovedlo. To je jediný důvod, proč se na mě dívají. Chtějí vidět, co se stane, a chtějí být u toho, když padnu.

Jakmile ale dojde na její tvorbu, říká si „Gangsta Nancy Sinatra“ a své písničky označuje jako „Hollywood pop – sadcore“. Svým uměleckým jménem vzdala poctu hollywoodské herečce Laně Turner, která zemřela v roce 1995, a ve druhé části modelu automobilky Ford pojmenovanému Del Rey.

Přestože se kritiky na její debut různí, všem je jasné, že na hudební scénu vešla osobnost, která by na ní mohla letos dokázat tolik, co Adele loni.

JAROSLAV ŠPULÁK