ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4345 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Laibach oslaví v Praze své třicetiny

0 Redakce 25.8.2010

Kapela Laibach, kontroverzní ikona slovinské hudební scény, přijede do Prahy oslavit 30. výročí své existence. Pražská zastávka jejího bezmála dvacetikoncertního turné, které zahrnuje také Německo, Velkou Británii nebo Belgii, byla stanovena na 9. prosinec. Dějištěm vystoupení bude opět Divadlo Archa. Název turné je Laibach Revisited a odkazuje na vydání stejnojmenného dvojalba, které nabídne na jednom nosiči remasterované první album Laibach (1985) doplněné o bonusové nahrávky a na druhém výběr skladeb z let 1980-1986 v nových aranžích.

Formace Laibach vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Záhy připravila projekt Vykřičené čtvrti, který byl ale pro kritiku tamního městského zastupitelstva ještě před realizací zakázán. O tři roky později pocítili Laibach tlak totalitní cenzury znovu, tentokrát ale mnohem drtivěji. Na území tehdejší Jugoslávie jim byla zcela zakázána umělecká činnost. První album z roku 1985 tak neslo jen logo kapely, žádný název.

Kapele se ale povedl na tu dobu husarský kousek: ještě v témže roce debutovala v Hamburku albem Rekapitulacija 1980-1984 a o rok později v Anglii, když nezávislý label Cherry Red uvedl její nahrávku Nova Akropola. Skutečný průlom však vyvolaly až desky Opus dei z jara 1987, kterou zaštítilo britské vydavatelství Mute, a následující Sympathy For The Devil z roku 1989, se kterou se Laibach rozjeli na rozsáhlé turné po Evropě a Spojených státech.

Nálepka kontroverzní  kapely, skvělé coververze hitů např. od kapel Opus, Queen, Beatles nebo Rolling Stones, svébytná industriální hudba, zajímavá pódiová show, odvážné multimediální projekty, to vše způsobilo, že si svět Laibach záhy zamiloval a miluje je dodnes. Skupina dosud vydala více než dvacet alb (včetně koncertních záznamů) a tisíce fanoušků po celém světě i odborná kritika netrpělivě čekají na každý její nový počin.

tz