ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16364 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kupkova malba se v Paříži prodala za trojnásobek odhadní ceny

0 Richard Winter 12.4.2013

Kvaš českého malíře Františka Kupky se na dražbě moderního umění pořádaném aukční síni Christie’s v Paříži prodal za 43.500 eur, což představuje přibližně trojnásobek odhadní ceny. Jde o malbu na papíře vodovými barvami, které se ovšem na rozdíl od akvarelu nanášejí v neprůhledných vrstvách. Obraz má název Déroulement sur bleu et vert, což by se dalo přeložit jako rozvíjení či odvíjení na modré a zelené.

František Kupka (1871-1957) je v centru zájmu sběratelů dlouhodobě a některá jeho významnější díla se v posledních letech prodala mnohem dráže než dnes v Paříži. Obraz Tvar modré z roku 1913 se téměř přesně před rokem vydražil v Praze za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky, což je dodnes rekordní suma za český obraz. V červnu 2011 se dílo Pohyb prodalo v londýnské aukci v přepočtu za 35,5 milionu korun a patří mu druhé místo.

Na čelných místech žebříčku nejdražších děl od českého umělce jsou i další Kupkovy obrazy. Élévation (Výšky) IV a Zhroucení vertikál se každý vydražily za více než 22 milionů korun a loni v červnu těsně přesáhl 20 milionů i Úsměv O. Národní galerie pak dala koncem 90. let dokonce po 25 milionech korun za obrazy Kosmické jaro I. a Barevné plány.

Vůbec nejcennějším dílem pařížské aukce byl obraz Pabla Picassa s názvem Sedící žena. Odborníci odhadovali jeho cenu na 1,2 milionu eur. Obraz se nakonec prodal za téměř dvojnásobek – 2,2 milionu eur. Dražila se rovněž díla Edgara Degase či Amedea Modiglianiho.