ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4661 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kulinářská romantická komedie Recept na štěstí je plná chutí

0 jsk 22.3.2024

Již 2. května vstoupí do tuzemských kin nový ukrajinský film Recept na štěstí. V příběhu Varii se propojuje moderní doba s historií. Dvě ženy, dva osudy, které se odehrávají s odstupem sta let a jejichž středobodem je výtečná, autentická ukrajinská kuchyně.

Recept na štěstí je také o tom, že Ukrajina zůstává zemí, kde lidé žijí své životy, v nichž nechybí láska, naděje a touha plnit si sny.

Mladá talentovaná kuchařka Varia přichází o práci, protože její kulinářské dovednosti v bistru u cesty v malé ukrajinské vesnici nikdo neumí ocenit. Varia to nevzdává a plná ideálů a ambicí odchází do Lvova hledat uplatnění ve vyhlášené restauraci.

Jenže se jí vůbec nedaří a krizí prochází také vztah s jejím milým Tarasem. Po sérii velkých neúspěchů nečekaně objeví knihu s recepty zapomenuté legendy ukrajinské kuchyně Olgy Frankové, která jí navždy změní život. Díky ní si pro splnění svých snů najde vlastní cestu, na níž jí provázejí nejen přátelé, ale nakonec také Taras.

Tvůrce filmu v čele s režisérem Oleksandrem Berezanem inspiroval skutečný příběh Olgy Frankové, významné ukrajinské šéfkuchařky a aktivistky, která se v éře Sovětského svazu nesměla věnovat své milované práci. V roce 1928 jí vyšla unikátní kuchařská kniha, první sbírka ukrajinských, maďarských, polských, židovských a rakouských receptů, která ve své době představovala převratný, zcela nový pohled na jídlo a zdravý životní styl.