ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17003 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kritika Havlovo Odcházení nechválí

0 Redakce 25.3.2011

Odcházení je nový  český film, který natočil debutující režisér, také dramatik a bývalý prezident Václav Havel. Snímek vznikl podle jeho stejnojmenné divadelní hry, jejímž tématem je výměna politických garnitur, při níž se střídají osoby, ale proklamace a mocenské struktury zůstávají.

Film měl slavnostní  premiéru v úterý v pražském kině Lucerna. O den později se v tomtéž promítacím sále odehrála tři předpremiérová promítání pro veřejnost a od včerejška je snímek v kinech.

Česká filmová kritika se až na malé výjimky staví k filmu velmi záporně. V recenzích je více než úcta k Havlově režijní práci patrná úcta k bývalému prezidentovi samotnému. Stejnojmenná divadelní hra přitom byla tuzemskými kritika přijata vcelku vlídně, v zahraničí pak byla spíše kritizovaná.

Čeští filmoví recenzenti snímku vyčítají slabý scénář i nedostatečné režijní vedení, které nezachraňuje ani skutečnost, že se herci zhostili svých rolí výtečně a filmový štáb, který Havla provázel, dělal co mohl.

Dramatik a bývalý prezident Havel si prý především splnil svůj sen a zfilmoval své drama. Přestože měl kolem sebe špičkové tvůrce (kameraman Jan Malíř, střihač Jiří Brožek) i výborné herce, z jeho debutu vznikl podle Věry Míškové z deníku Právo jen „zvláštní útvar“, v němž sice zmíněné složky mají vysokou profesionální úroveň, ale chybí mu to hlavní – kvalitní filmový scénář a filmová režie.

Tereza Spáčilová na serveru iDnes napsala: „Toho, kdo aspoň trochu zná Havlovy hry, filmový debut bývalého prezidenta nepřekvapí. Maximálně konstatují, že mohl dopadnout hůř, což je pravda. I tak je ale Odcházení pouze průměrný film. Přít se můžeme jen o to, zda si značka jménem Havel vůbec může něco jako průměr dovolit.“

Podle Hospodářských novin snímek nejistě lavíruje mezi fraškou, satirou a podobenstvím moci. Je prý především „divadelním filmem určeným milovníkům specifické havlovské stylotvorné poetiky a osobitého humoru“. Chybí v něm ale potřebná filmová nadsázka, která by Havlovu vtipu a osobitosti prospěla. To, co výtečně fungovalo na divadelním jevišti jako série samostatných skečů, ve filmu vyznívá místy „samoúčelně, prkenně a občas přímo nezáměrně směšně a nepatřičně“.

Rozpočet filmu Odcházení  je neuvěřitelných 44 milionů Kč. V hodnocení uživatelů internetové databáze ČSFD k dnešnímu dni získalo jen 28 procent.

JŠp