ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14782 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kreslený svět Vladimíra Jiránka rozveselí Tančící dům

0 Richard Winter 8.2.2016

Galerie Tančící dům uvede retrospektivní výstavu významného českého kreslíře a ilustrátora Vladimíra Jiránka s názvem Včera a dnes. Od února do června obsadí galerii unikátní prezentace téměř 300 originálů z jeho celoživotního díla, která zatím nikdy nebyla k vidění v takovémto rozsahu. Výstava bude pro veřejnost otevřena ve dnech 23. 2. – 5. 6. 2016 v Galerii Tančící dům každý den od 9 do 20 hodin.

Samotná expozice bude rozdělena do dvou tematických částí. V první budou vystaveny originály z populárních příběhů Pat a Mat, Králíci z klobouku a mnohé další kreslené příběhy pro děti. Druhá část vystaví výběr těch nejlepších kreslených vtipů, které Vladimír Jiránek během svého života napsal pro časopis Dikobraz, Mlady´ svět, Lidové noviny či Reflex. Tuto jedinečnou výstavu připravuje Galerie Tančící dům společně s rodinou Jiránkových a soukromými sběrateli. Ti nechají návštěvníky Galerie Tančící dům nahlédnout do svých sbírek, jež skýtají to nejlepší z tvorby kultovního českého autora Vladimíra Jiránka.

„Vladimír Jiránek působil jako kreslíř a karikaturista na volné noze. Jeden z nejznámějších českých tvůrců pracoval rovněž jako spoluautor kreslených filmů, byl ilustrátorem beletrie, odborné literatury a autorem desítek plakátů. Expozice Včera a dnes představí návštěvníkům první ucelenější výstavu v Praze od roku 1998 a kompletní náhled do autorova díla od jeho úmrtí v roce 2012,“ popisuje ředitel galerie Robert Vůjtek.

Výstava bude zaměřena nejen na širokou veřejnost ale zejména na rodiny s dětmi – poučí malé návštěvníky zábavnou interaktivní formou, ty velké zase naladí na nostalgickou notu jejich dětství a pobaví sbírkou Jiránkových vtipů. V rámci výstavy Včera a dnes budou připraveny také speciální workshopy pro děti.

K příležitosti výstavy vychází stejnojmenná publikace Včera a dnes s více než 150 vtipy přeloženými do sedmi světových jazyků (angličtina, němčina, japonština, ruština, francouzština, španělština, italština). Záměrem této unikátní publikace je přiblížit studentům ilustrovanou, jednoduchou a zábavnou formou daný jazyk a zároveň poskytnout cizincům jedinečný náhled do tajů českého humoru.