ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29905 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kreml a Rudé náměstí možná vyškrtnou ze seznamu UNESCO

0 Petr Hašek 13.8.2012

Výbor světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) možná rozhodne o vyškrtnutí Kremlu a Rudého náměstí ze seznamu světového kulturního dědictví.

Důvodem je nespokojenost se stavem moskevských architektonických perel. V Kremlu se údajně provádějí neschválené úpravy a ruské úřady prý dlouhodobě s UNESCO nespolupracují.

Rusko má stejně jako ostatní státy povinnost podávat výboru UNESCO zprávy v pětiletých intervalech. V roce 2007 žádal výbor ruskou stranu o plán péče o ruskou kulturní památku číslo jedna. Odpovědi na otázky ale dosud nedostal.

Ruští památkáři musí sestavit kompletní zprávu s nástinem dalších akcí, a to do 1. února 2013. Výbor poté definitivně rozhodne o setrvání Kremlu a Rudého náměstí na seznamu světového kulturního dědictví.
Kreml se nachází v nejstarší části Moskvy. Za jeho hradbami stojí významné kostely a jiné stavby duchovní, historické a kulturní hodnoty. V tomto tradičním sídle ruských vládců má také sídlo prezident Ruské federace.

V Rusku neexistuje centrální organizace, která by se správou rozsáhlého objektu zabývala. Pravomoci jsou rozděleny mezi Muzeum Moskvy, Muzeum Kremlu a kremelskou správu, tři instituce sídlící v kremelských zdech. Kancelář prezidenta míní, že stavby v Kremlu probíhají se souhlasem všech zainteresovaných místních orgánů.

Kreml a Rudé náměstí figurují na seznamu památek od roku 1990. Experti UNESCO před několika lety například zabránili budování přistávací plochy pro vrtulník v historickém objektu Kremlu.

rwi