ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16931 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Králíci v klobouku osiřeli, zemřel karikaturista Vladimír Jiránek

0 Petr Hašek 8.11.2012

V noci na 7.listopadu ve věku 74 let zemřel po vážné nemoci karikaturista Vladimír Jiránek. Kromě kreseb a ilustrací publikovaných v novinách byl známý také jako autor animovaných postaviček králíků Boba a Bobka, výtvarnou podobu dal i oblíbeným kutilům Patovi a Matovi. Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

Celý život byl Jiránek kreslířem a karikaturistou na volné noze. Kreslil více než 40 let, z toho poslední dvě dekády ve svých kresbách zpracovával politická témata v denním tisku. Jeho postřehy mohli v posledních letech ocenit čtenáři Lidových novin, s deníkem spolupracoval již od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes a na dalších místech.

Za své autorské krátké filmy obdržel řadu cen. Do jeho filmografie patří snímky Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na Berlinale Zlatého medvěda.

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Hned po škole se ale začal věnovat kreslení. Jeho osobitě obrázky vycházely v časopisech Mladý svět, Melodie, Vesmír či Technický magazín. Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus.

V roce 2005 kreslíře vyznamenal prezident Václav Klaus medailí Za zásluhy. Profesní organizace Česká unie karikaturistů mu udělila výroční Řád bílé opice.

rwi