ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27411 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kouteckého cenu obdržela Klára Řezníčková za dokument Trojmezí

0 Petr Hašek 15.6.2012

Cenu Pavla Kouteckého získala v konkurenci 90 snímků Klára Řezníčková za dokument Trojmezí. Ocenění spojené s finanční částkou 100.000 korun převzala v pražském Divadle Archa.

Film zachycuje nejvýchodnější oblast České republiky a osudy místních lidí. Cena byla udělena pošesté Spolu s dalšími devíti nominovanými tituly bude snímek uveden na přehlídce Dokumenu 20. a 21. června v kině Atlas. Poetické vyprávění se odehrává se na česko-polsko-slovenském pomezí ve vesnicích Hrčava, Bukovec a Jaworzynce.

“Dokument dobře využívá prostředků filmové řeči, poutavě líčí atmosféru pomalého zapomínání a mizení. Vzájemná rovnováha obrazu, hudby i tempa filmu umožňuje divákovi navázat s ojedinělým krajem téměř milostný vztah,” uvedla za porotu Lenka Lovicarová.

Trojmezí vznikalo pět let, natočili ho koprodukci FAMU, Duracfilm a Reel Illusion s přispěním fondu kinematografie spolužáci z Filmové fakulty v letech 2009-2011.

Režisérka Řezníčková se na FAMU se dostala v době, kdy ještě u přijímacích zkoušek seděl Koutecký. “Nevím, jestli pro mě tenkrát ruku zvedl či ne. Pokud ano, doufám, že by teď nebyl zklamaný,” uvedla.

Mezi nominovanými snímky byly i Láska v hrobě Davida Vondráčka, Závod ke dnu Víta Janečka, Roxanne Veroniky Mikalové, Věra 68 Olgy Sommerové, Mein Kroj Martina Duška, Mrtvá trať Šimona Špidly, Pod sluncem tma Martina Marečka, Trafačka – Chrám svobody Saši Dlouhého s Romanem Vávrou a Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové.

rwi