ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16373 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kostýmy k filmu Jan Žižka byly velká výzva

0 jsk 3.8.2022

Vytvořit co nejpřesnější dobové kostýmy ze začátku patnáctého století, a přitom mít vizuálně zajímavý film, to byla pro režiséra a producenta snímku Jan Žižka Petra Jákla a jeho tým výzva. „Ten kompromis mezi co nejpřesnějšími návrhy zbroje postav, které by zároveň měly na plátně působit zajímavě a atraktivně, jsme hledali opravdu dlouho,“ vysvětlil Jákl.

Autentičnost dobových kostýmů a zbraní je při natáčení historických filmů pro tvůrce vždy velkou výzvou. „Když někde žoldáci někoho zabili, vzali si část jeho zbroje nebo oblečení. To se dělo běžně. Spoustu věcí si i vyráběli, a protože pocházeli z různých zemí, nosili i zbraně běžné v zahraničí,“ odůvodnil pestrost výbavy filmových bojovníků režisér.

Žižka ve filmu nosí krátký zubatý meč, který se tou dobou používal k lámání zbraní nepřátel. Taková vynalézavost zbrojířů nebyla ničím neobvyklým. Podle profesora historie Jaroslava Čechury je v dobových příručkách z počátku patnáctého století dokonce možné najít i předchůdce dnešního tanku.

Nedílným a zásadním atributem, který si s vizáží Žižky každý okamžitě spojí, je jeho páska přes vypíchnuté oko. Ztráta oka je i jedním ze zásadních momentů filmu. Oproti tradiční představě čisté, černé, skoro až pirátské pásky z Vávrových filmů však tvůrci sáhli k o něco syrovějšímu, zato však realističtějšímu pojetí.

„Použili jsme kus hadru, který si postava Kateřiny utrhne ze spodnice. Chtěli jsme, aby páska vypadala dobře, ale zároveň realisticky. Nakonec vznikl tenhle hnusný, krvavý, špinavý hadr,“ vysvětlila se smíchem kostýmní návrhářka Kateřina Mírová.

Film Jan Žižka, jež vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin 8. září 2022.

(foto: Stanislav Honzík)

Tagy: ,