ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7324 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Korunovační klenoty vidělo v Praze přes 31 tisíc lidí

0 Richard Winter 20.5.2013

Desetidenní výstavu českých korunovačních klenotů zhlédlo ve Vladislavském sále na Pražském hradu 31.237 lidí. Je to zhruba stejně jako před pěti lety. Podle Davida Šebka ze Správy Pražského hradu nejvíce lidí přišlo minulou sobotu, asi 3700. Od pondělí 20. května budou klenoty opět uloženy v katedrále svatého Víta.

Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné. Klenoty se vystavují jen při výjimečných příležitostech, nyní to bylo u příležitosti zvolení nového prezidenta

Výstava byla otevřena od 10. května. Na rozdíl od prvních dnů, kdy se lidé ve frontě schovávali pod deštníky, počasí návštěvníkům poslední den přálo. Podle Šebka výstava splnila očekávaní organizátorů. “Potenciál výstavy je asi 30.000 návštěvníků,” řekl. Letos byla čekací doba hodinu až tři, méně než v předchozích letech. Prý je to i tím, že současnou expozici nedoprovázela žádná další rozsáhlá výstava, pohyb návštěvníků v sále byl proto rychlejší.

Lidé většinou odcházeli z výstavy s dobrými pocity, že viděli něco mimořádného. Klenoty vystavováním netrpí. Svatováclavská koruna, královské žezlo a jablko jsou umístěny v historické Gočárově vitríně, která zajišťuje optimální klima a osvětlení. Soupravu doplňuje ještě korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč.