ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4586 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kontroverzní film Od Fica do Fica byl zveřejněn na internetu

0 Petr Hašek 23.11.2012

Snímek slovenské filmařky Zuzany Piussi o dění ve slovenské politice a o protestech lidí proti politické korupci, který na Slovensku odmítla promítat největší multikina, byl zveřejněn na internetu.

Kontroverzní dokumentární film s názvem Od Fica do Fica si prozatím mohou přehrát klienti služby Piano, která umožňuje přístup ke zpoplatněnému obsahu webu některých médií. Po zveřejnění na internetu by se film mohl promítat v menších kinech a klubech. Snímek bude uveden také na festivalu dokumentárních filmů, který se začátkem prosince uskuteční v Bratislavě.

Film Od Fica do Fica popisuje politickou scénu na Slovensku a dění kolem korupční aféry Gorila, v rámci které se objevily dosud nepotvrzené informace o uplácení politiků a vysokých státních úředníků. Snímek začíná kampaní před volbami v roce 2010, po kterých první vládu premiéra Roberta Fica vystřídala koalice stran pravého středu.

Ta kvůli vnitřním sporům nevydržela v úřadu ani dva roky, což Ficovi po přesvědčivém vítězství jeho strany Směr-sociální demokracie v letošních předčasných volbách umožnilo návrat k moci. Volby poznamenala právě aféra Gorila a film mimo jiné zachycuje velké demonstrace proti korupci v politice.

“Šíření filmu přes internet je pro mě jako tvůrce jediné východisko,” uvedla Piussi, kterou kvůli jinému jejímu snímku mapujícímu poměry ve slovenské justici vyšetřuje policie.

Distribuční společnost provozující multikina v Bratislavě odmítla film s odůvodněním, že není dokončen. Podle producentů snímku ale i podle slovenských médií byla ovšem pravým důvodem skutečnost, že distributor pokládá film za politický.

rwi