ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14937 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kontrabasista Jiří Slavík vydává album Nostalgia

0 jsk 21.3.2023

Držitel Ceny Anděl a světově uznávaný kontrabasista Jiří Slavík uvádí na scénu nové mezinárodní trio. Za bicími v něm sedí dvorní perkusista studia Abbey Road Paul Clarvis, třetím do party je Clarvisův dlouholetý souputník, přední anglický pianista Liam Noble. Trio Noble-Slavík-Clarvis právě vydává album Nostalgia, které vychází u vydavatelství Bivak Records festivalu JazzFestBrno.

„Tato čistě akustická deska je asi tím nejjazzovějším počinem, jaký jsem kdy udělal. Pánové Noble a Clarvis jsou opravdovými mistry svého oboru s dovednostmi, které můžeme vídat čím dál vzácněji. Nastupující generace už totiž takhle nehraje. Výsledkem však není hudba jako ze staré konzervy, právě naopak. Jako byste vařili z kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové, ale zároveň jste neodolali pokušení ozvláštnit recept moderní kuchařskou technikou,“ říká Slavík.

Název desky Nostalgia i letmý pohled na seznam skladeb napovídá, že se jedná o návrat do minulosti. Kromě autorské hudby zní z nahrávky třeba aranžmá skladeb George Gershwina a Charlese Minguse nebo nečekané cover verze světoznámých písní It’s a Long Way To Tipperary či Škoda lásky.

Trio sice hluboce vychází z jazzové tradice a způsobů hraní z minulosti, ty však tvůrčím způsobem transformuje do současné podoby a zároveň tak poukazuje na možný budoucí vývoj tohoto žánru. Album trio pokřtí při českém turné na konci března, během něhož zavítá do Prahy, na JazzFestBrno, trutnovský Jazzinec a do České Lípy.

(foto: Martin Zeman)