ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9790 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Koncert pro šestiletého autistu Jáchyma

0 Redakce 12.3.2009

"Naši kamarádi Honza a Šárka mají mají skvělýho šestiletýho kluka Jáchyma. Jáchym je autista. Ještě nezačal mluvit a podle psycholožky odpovídají jeho dovednosti dvouapůlletýmu dítěti," říká Adam Nenadál z vydavatelství Silver Rocket.Jak asi víte, medicína si s autismem neví moc rady a prognózy nejsou příliš optimistické. Jenže Honza se Šárkou se nevzdávají. Na vlastní pěst a s pomocí dobrovolníků rozjeli pro Jáchyma intenzivní program, založený na knize Barryho Neila Kaufmana Son-Rise: Zázrak pokračuje, která popisuje úspěšný boj malého Rauna Kaufmana s autismem. „Vidíme, že Jáchym dělá v sociálním kontaktu pokroky,“ popisuje Honza. "Vy, kdo ho znáte, víte, že Jáchym je možná nejpraštěnější dítě na světě, které dělá neuvěřitelně trhlé věci, ale my teď díky Son-Rise programu víme, že rozhodně nechce být sám, uzavřený ve svém světě. Vidíme, že s námi svoje radosti rád sdílí a že ho těší být s námi (což dokáže dát najevo neuvěřitelně milým způsobem).“

Honza se Šárkou ale potřebují víc. „Občas bojujeme s vlastní malomyslností, smutkem, s pocity neúspěchu, s obavami z budoucnosti,“ přiznává Honza. Potřebujou naději, že Jáchyma dokážou povzbudit k tomu, aby mluvil, hrál si se svým bráchou a s ostatními dětmi. Tou nadějí je specializovaný kurz v Autism Treatment Center of America, kde nabízejí pětidenní trénink Son-Rise Intensive, kterého se účastní rodiče i s dítětem. Honza se Šárkou dokázali nashromáždit nějaké peníze, ale jejich cesta nekončí jen tímto kurzem. Potřebují další finanční podporu. "Obdivujeme, s jakým zápalem a vírou se Honza se Šárkou pustili do těžkýho boje. Jejich nadšení a vůle jsou inspirující. Silver Rocket proto pořádá benefiční koncert, jehož výdělek se rozdělí mezi Jáchyma a ZŠ Ružinovskou v Krči, kde je třída pro autistický děti, která potřebuje prakticky jakýkoliv pomůcky k tomu, aby mohla fungovat dál," dodává Nenadál.

14. března proto v Matrixu můžete vidět OTK v životní formě, Sporto poprvé česky a s komplet novým materiálem, po delší době v Praze Wollongong a Lyssu, a taky Aran Epochal a Diario z Lipska. Začíná se v 19.00 PŘESNĚ.

AN

14.3.2009 – Praha, Matrix: OTK, Sporto, Diario (D), Wollongong, Lyssa, Aran Epochal