ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26945 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Koncert Genius Santini a andělé v Panenských Břežanech

0 jsk 29.11.2023

Kaplí sv. Anny v Panenských Břežanech bude v sobotu 9. prosince od 18.30 hodin znít barokní hudba italských skladatelek sedmnáctého století v podání špičkového barokního souboru Hof-Musici.

Koncert Genius Santini a andělé je poctou geniálnímu architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichlovi, jehož mimořádný talent stvořil genia loci kaple sv. Anny a který zemřel před 300 lety (+ 7. 12. 1723).

„Pro koncert v Panenských Břežanech, které od středověku až do konce osmnáctého století patřily klášteru benediktýnek u sv. Jiří na Pražském hradě, jsme zvolili hudbu severoitalských skladatelek 17. století. S výjimkou Barbary Strozzi jde o jeptišky, Chiara Margarita Cozzolani byla dokonce také benediktýnkou. Jsme rádi, že se nám pro tento program podařilo vyhledat mj. jednu skladbu oslavující sv. Annu, tedy světici, jíž je nádherná Santiniho kaple v zámecké zahradě v Panenských Břežanech zasvěcena. Kromě Santiniho bychom tímto koncertem rádi uctili také osobnost abatyše Francescy Eleny Pieroni da Gagliano, dcery valdštejnského architekta Giovanniho Pieroniho, která tuto pozoruhodnou stavbu u mladého Santiniho objednala,“ uvádí k dramaturgii koncertu Ondřej Macek, vedoucí souboru Hof-Musici.

„Barbara Strozzi, Isabella Leonarda, Chiara Margarita Cozzolani oslavují svými skladbami ducha, stejně tak jako abatyše Pieroni výstavbou kaple vzdávala čest a chválu Pánu Bohu,“ podotýká Kristina Přecechtělová z Památníku národního útlaku a odboje, který je pořadatelem koncertu.