ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11392 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Komponovaný večer spojí historii a hudbu

0 jsk 13.10.2023

V předvečer výročí bitvy na Bílé hoře, 7. listopadu, se na symbolickém místě Letohrádku Hvězda v Praze uskuteční komponovaný večer s názvem Mýty a hudba Bílé hory. Událost slibuje nejen hudební poslech, ale také filosofické zamyšlení nad událostmi, které formovaly českou historii.

„V naši historii existuje celá řada mýtů, které jsou společensky přijímány, ale nestojí na reálných základech. Naše vize filosofických koncertů si bere za cíl některé tyto mýty objasnit a přitom spojit prožitek s dobovou hudbou, možná i dobovou. Symbolicky začínáme na Bílé hoře, která v české historii je mýty nejvíce opředena.“ vysvětluje ředitel ČKI JUDr. Zdeněk Prázdný.

Na tomto koncertu bude vystupovat renomovaný ansámbl Czech Ensemble Baroque, specializující se na stwylovou interpretaci děl starších slohových období. Repertoár zahrnuje skladby od mistrů, kteří tvořili právě v pohnutých časech sedmnáctého století, jako jsou Jan Facilis Boleslavský, Jan Campanus Vodňanský, Heinrich Schütz a Claudio Monteverdi. Tato hudba nejenže poskytne posluchačům hudební požitek, ale také jim pomůže porozumět atmosféře a emocím, které tehdy panovaly.

„Komponovaný večer Mýty a hudba Bílé hory chce být víc než jen koncertem nebo přednáškou o historii. Přináší na české kulturní scéně zcela nový a neotřelý koncept, jehož cílem je prostřednictvím krásné dobové hudby a zajímavě podaných historických fakt přimět návštěvníky k zamyšlení o tom, co pro nás doba, kdy se odehrála bitva na Bílé hoře vlastně znamenala“ doplňuje Jiří Ludvík, prezident Hudebního festivalu Znojmo.