ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4853 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

0 jsk 14.3.2024

Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein.

Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu Die Geschichte von St. Magda v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním divadle v Karlsruhe (Badisches Staatstheater Karlsruhe). Druhého uvedení se hra dočkala v březnu 2012 v Městském divadle Chemnitz (Städtisches Theater Chemnitz).

Historka o sv. Magdě postupně odkrývá příběh ženy, která se stala vražedkyní. Hra je sice rozepsána do replik, ty ale nejsou přiřazeny ke konkrétním mluvícím postavám. V pojetí Komorní scény Aréna má hra pět účinkujících. Režie se ujal talentovaný mladý režisér Tomáš Loužný.

Příběh dává prostor herečkách, které jsou výraznými osobnostmi divadla, Renátě Klemensové, Tereze Cisovské a Anně Čonkové. Dále také nadějné mladé Michaele Bajgarové a hostující Julii Svitičové, která baletním projevem imaginárně ztvárňuje Magdu.