ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4870 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Komiksové ceny Muriel znají své vítěze

0 jsk 23.2.2023

Šestnáctý ročník komiksových cen Muriel zná vítěze v osmi soutěžních kategoriích. Vítězové byli vyhlášení 21. února v pražském kině Edison Film Hub, večerem provázel moderátor a komiksový kreslíř Tomáš Chlud a vysílal jej webový kanál ČT/Art.

Hlavní kategorii Cena České akademie komiksu, kterou svými hlasy určují členové pořádající České akademie komiksu, tedy komiksoví tvůrci, nakladatelé či publicisté, ovládla kreslířka Lucie Lomová (na snímku) s komiksovým deníkem nazvaným Každý den je nový. Autorka v něm denně kresbou i textem zaznamenává své zážitky z roku 2017, kvůli některým velmi osobním momentům však s vydáním práce čekala až na rok 2022. „Upřímnou a rychlou, až skicovitou reflexi denních událostí“ ocenila i odborná porota, která rozhodovala o vítězích všech dalších kategorií a přisoudila Lomové také Cenu za nejlepší komiksovou knihu.

Dvě ceny získala také Kateřina Čupová, která si pro ně přijela až z malé obce Dobratice u Českého Těšína: zvítězila jednak v kategorii Nejlepší komiks pro děti za parodii na klasické české pohádky i superhrdinské komiksy nazvanou Hrnečku vař!, dále pak v kategorii Nejlepší krátký komiks. V ní porota ocenila její povídku Podkova potkává Haha Bimbi, která rozvíjí dvě nejznámější dívčí postavy z Foglarova seriálu Rychlé šípy.

Cenu za nejlepší kresbu získal po třech předchozích neproměněných nominacích Karel Osoha za práci na sešitové sérii Prašina: Křídový panáček. Jako nejlepší scenárista byl oceněn Jean-Gaspard Páleníček, který napsal scénáře všech jedenácti povídek sbírky Iogi. Japonské reálie a témata v nich zpracovali studenti Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni. Studentským komiksům je určena Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks, kterou letos vyhrála studentka UMPRUM Julie Černá.

Do Síně slávy byl uveden výrazný, byť trochu pozapomenutý kreslíř z dekád, které komiksu příliš nepřály: Vladimír Tučapský začal kreslit komiksy už v sedmdesátých letech, vrchol jeho tvorby přišel v letech osmdesátých a především devadesátých, kdy zažil krátkou popularitu komiksového média a také rychlý zánik tehdy vzniklých časopisů. Zájem o komiks u české veřejnosti obnovil až v roce 1997 nový časopis Crew založený Petrem Litošem a Jiřím Pavlovským – právě oni si z letošního ročníku cen Muriel odnesli další čestnou cenu: za přínos českému komiksu.

Obě ceny za překladové komiksy putovaly do malého nakladatelství Trystero: nejlepším překladovým komiksem porota zvolila Zemi potomků od italského kreslíře Gipiho, cenu za nejlepší překlad získala Martina Knápková za překlad podvratného britského komiksu Náraz, který vyšel také v Trysteru.