ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14123 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Komiks Goon vyšel v Česku, ve světě získal již pět komiksových Oscarů

0 Petr Hašek 13.11.2012

Aktuálně vyšlo české vydání oceňovaného komiksu Goon. Příběh je zasazen do světa připomínajícího dobu padesátých let v USA, kde navíc žijí zombie, ghoulové, mutanti, bahenní hejkalové a další neuvěřitelné bytosti.

Proti sobě tu stojí mafiáni s šéfem Labraziem a jeho nepřemožitelným vymahačem Goonem a gang nemrtvých, který založil páter monster.

České nakladatelství Comics Centrum se rozhodlo tuto knihu prodávat pouze ve svém internetovém obchodě. “Služba odběrních míst je rychlejší, spolehlivější a levnější než pošta. Čtenáři hodnotí tuto formu prodeje velmi kladně a velmi rychle si na ni zvykli,” sdělil Václav Dort, ředitel nakladatelství Comics Centrum.

Goon v angličtině znamená hlupák, rváč, námezdní zabiják nebo mlátička. Nicméně velmi záhy lze z komiksu vyčíst, že Goon je navzdory svému jménu velmi chytrý a pozice tupé mlátičky mu nejenže vyhovuje, ale zdatně ji využívá. První příběh vyšel v březnu roku 1998. Postavu Goona vymyslel americký scénárista a výtvarník Eric Powell jako určitou kritiku doby, společnosti a aktuálního stavu umění. Powell obdržel za komiks zatím pětkrát Cenu Willa Eisnera (komiksový Oscar).

“Goon je jako Někdo to rád horké se zombie, okořeněné svérázným humorem inspirovaným Monty Pythons. Kniha obsahuje i několik fiktivních inzerátů na neexistující komiksy, nebo potravinové doplňky , které jsou určitým zrcadlem doby. Celkovou estetiku přebírá z béčkových filmů, pulpu a comicsů po zavedení CCA (Comics Code Authority – cenzura v comicsu zavedená roku 1954 v USA), jejích pravidel se drží velcí vydavatelé paradoxně do dnes a autor Eric Powell si z toho zdatně utahuje,” uvedl ředitel Dort.

Fanouškem Goona je i režisér David Fincher, který se postavy již několik let pokouší převést na plátno. Momentálně se na jeho výrobu snaží vybrat peníze na serveru Kickstarter, kde může přispět kdokoli, kdo chce film podpořit.

rwi