ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6829 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihou roku 2014 se stala publikace Průvodce protektorátní Prahou

0 Richard Winter 9.4.2014

Hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera, knihou roku 2014, se stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou z nakladatelství Academia. Kniha nabízí detailní vhled do atmosféry Prahy v době nacistické okupace prostřednictvím topografie pražských ulic. Zvítězila také v kategorii literatury faktu. Padevět. Na více než osmisetstránkové publikaci pracoval přes tři roky, rád by prý podobně připravil knihu o Praze stalinistické.

Padevětova publikace je rozdělena do částí podle městských čtvrtí a vedle známých míst spojených třeba s atentátem na Reinharda Heydricha nebo Pražským povstáním. V průvodci jsou dále zmínky o místech spojených s odbojem, protižidovskou perzekucí, s činností nacistického aparátu a kolaborantských organizací nebo s uváděním divadelních představení.

V nejsledovanější kategorii původní české prózy porota vybrala knihu Emila Hakla Skutečná událost, v níž autor sice dostává pověsti velkého ironika a zůstává věrný svému neiluzivnímu vidění světa, jeho postavy ale tentokrát poprvé osud berou do svých rukou.

Literu za nakladatelský čin dostává Paseka za své rozsáhlé a letos dokončené Velké dějiny zemí Koruny české. Edice zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945. Jde o největší dokončený knižní projekt české historiografie. Literu za poezii má Kateřina Rudčenková se svou sbírkou Chůze po dunách.

Mezi knížkami pro děti porota vybrala titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. Knížka přibližuje jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla, texty umělecké i odborné se ve výkladu střídají s různými výtvarnými technikami. Čtenáři dali svou cenu knížce Zdeňka Svěráka Po strništi bos.

Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu.