ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10867 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihou roku 2013 se stal román Jiřího Hájíčka Rybí krev

0 Richard Winter 25.4.2013

Knihou roku 2013 je román Jiřího Hájíčka Rybí krev, který vydalo nakladatelství Host. Kniha získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera. Hájíček se v románu Rybí krev vrací k tématu venkovské prózy a prostředí jižních Čech, tentokrát do doby přelomu 80. a 90. let, která přinesla velké společenské změny. Ceny v soutěži dostali autoři, překladatelé či nakladatelé, kteří zvítězili v některé z osmi kategorií.

Hlavní cena je spojená s odměnou 200.000 korun. Pro letošní ročník pořadatelé získali sponzory i pro kategorie dětské knihy, literatury faktu a objev roku, vítězové dostávají po 30.000 korun.

Cenu za prózu dostala Zuzana Brabcová za román Stropy. Odehrává se v psychiatrické léčebně, ale podle poroty to podstatné není příběh, nýbrž to, jak autorka popisuje prožívání svých hrdinek.

Objevem roku je student scenáristiky na FAMU Jaroslav Žváček se svou prózou Lístek na cestu z pekla. “Píše dramaticky, s humorem, umně proplétá a spojuje všední události a vytváří z nich v nadsázce atraktivní příběhy,” uvedla porota s tím, že o autorovi narozeném v roce 1989 čtenáři jistě v budoucnu uslyší.

Literu za poezii dostal Jakub Řehák za svou druhou sbírku Past na Brigitu. Autor upoutal již prvotinou Světla mezi prkny, která byla v roce 2009 nominována na cenu Magnesia Litera i na Cenu Jiřího Ortena.

V kategorii knih pro děti a mládež si cenu odnesl Pavel Čech za knížku Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Komiksovou formou zprostředkovává příběh čtrnáctiletého chlapce, který prožívá četná dobrodružství a musí obstát v mnoha zkouškách.

Za literaturu faktu cenu dostal životopis Zdeňka Nejedlého od Jiřího Křesťana. Literu za nakladatelský čin dostal Ivan Wernisch za svou publikaci Živ jsem byl!, ocenění za překlad si odnesla Věra Koubová, která přeložila knihu Richarda Pietrasse Z lemu snu. Cenu čtenářů dostala Kateřina Tučková za své Žítkovské bohyně, která se stala jednou z nejprodávanějších knih loňského roku; zopakovala tak úspěch z roku 2010, kdy stejnou cenu dostala za svůj předchozí román Vyhnání Gerty Schnirch.