ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13294 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihou desetiletí jsou Balabánovy povídky

0 Redakce 23.9.2011

Vítězem knižní ceny Magnesia Litera – Kniha desetiletí se stala povídková sbírka zesnulého spisovatele Jana Balabána Možná že odcházíme. V kategorii Kniha desetiletí pro děti a mládež triumfoval román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové.
Pořadatelé z občanského sdružení Lotera oslovili zhruba tři stovky osobností z literární branže – knihkupce, knihovníky, autory, překladatele, pedagogy či publicisty. Nakonec o vítězích rozhodla stovka platných hlasovacích lístků. Jednou z podmínek pro nominaci bylo, aby titul ve své době zvítězil v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera.

Povídkovou sbírku Jana Balabána Možná že odcházíme vydalo v roce 2004 nakladatelství Host a na knihkupeckých pultech je aktuálně k dostání jako součást autorových spisů ve svazku Povídky.

Román Lichožrouti je vítěznou knihou "dětské" kategorie z roku 2009. Knihu i její pokračování Lichožrouti se vracejí vydalo nakladatelství Paseka, autoři již pracují na třetím dílu.

Mezi šesti finalisty prestižního literárního klání se umístila také próza Antonína Bajaji Zvlčení, paměti Ivana Klímy Moje šílené století, Rukopis od básnířky Bohumily Grögerové, román od Jana Nováka Zatím dobrý a prozaický debut Martina Ryšavého Cesty na Sibiř.

U knih pro děti vítězným Lichožroutům konkurovali Petr Nikl (Záhádky) a Lucie Seifertová (Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí).

Jednou z podmínek pro nominaci bylo, aby titul ve své době zvítězil v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera.

Výroční knižní ceny Magnesia Litera jsou každoročně udělovány za literární počiny v uplynulém roce, a to v několika kategoriích: Magnesia Litera – Kniha roku, Litera za prózu, Litera za poezii, Litera za knihu pro děti a mládež, Litera pro objev roku, Litera za publicistiku, Litera za literaturu faktu, Litera za naučnou literaturu, Litera za populárně naučnou literaturu a také v kategorii Cena čtenářů.

Knihou roku 2011 (vydanou v roce 2010) se stala poslední kniha Jana Balabána Zeptej se táty. V próze porota ocenila dílo Martina Ryšavého Vrač, v poezii pak básnickou sbírku Otylé ach od Josefa Hrubého.

rwi