ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27659 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihkupectví Fryč v Liberci slaví třicet let

0 jsk 7.12.2020

Jedno z největších knihkupectví s antikvariátem v republice najdete už více než čtvrt století v nejrušnější ulici v Liberci. Bez nadsázky tu seženete všechno. S heslem Živá kultura – živý Liberec pořádají i rozličné kulturní akce. Jaroslav a Martin Fryčovi, otec a syn, vzpomínají na začátky na stánku, cesty s plechovým vozíkem plným knih, zapřaženým za škodovkou 125, i na dobu, kdy do Česka dorazil internet.

Rok 1989 změnil životy všech, i rodiny Fryčů. Martin byl v prváku na knihkupce, když otec Jaroslav poprvé rozložil svůj venkovní stánek s knihami. „Známí mě hecovali, že stojím u stolku jen s pár knihami,“ popisuje Jaroslav Fryč úplné začátky, „Tak jsem objel v Praze knihkupectví, nakoupil pár knih a v Liberci je za stejnou cenu prodával.”

Po dobrých knihách byl každopádně po dlouhém kulturním půstu hlad, takže rychle přibývaly další. Jaroslav Fryč se musel rozhodnout, zda opustí zaměstnání a vkročí na úplně novou podnikatelskou dráhu. „Rozhodl zájem lidí. Byli šťastní, že mohli koupit něco, co dřív komunisté zakazovali,“ vysvětluje Jaroslav. „Třeba Vladimíra Škutiny se prodalo tisíc knih za týden. Na ulici na stolku,“ vypráví knihkupec, který si tehdy začal budovat svou obchodní síť.