ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10803 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Knihkupci zahájili kampaň Knihy bez DPH

0 Richard Winter 2.4.2014

Přes 300 knihkupectví se přihlásilo ke kampani Knihy bez DPH, která vyvrcholí 23. dubna, kdy někteří knihkupci slibují dát při nákupu patnáctiprocentní slevu na knihy. Právě patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty se nyní na knihy vztahuje a kampaň má apelovat na politiky, aby DPH snížili. Jeden den bez DPH vyhlásil Svaz českých knihkupců a nakladatelů u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv.

Zástupci svazu uvádějí, že přihlášené tři stovky knihkupců dohromady reprezentují většinu knižního trhu a další se přihlašují. V Česku je přes 600 kamenných knihkupectví se všeobecnou nabídkou a zhruba 50 knihkupectví specializovaných. Knihy jsou také součástí nabídky většiny hypermarketů.

Zástupci pořádajícího svazu se domnívají, že postupné zvýšení DPH z původních pěti procent až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury.

Podmínky pro vydávání knih v ČR se podle odborníků staly téměř nejhoršími nejen v Evropské unii, ale i ve srovnání s ostatním světem. Z edičních plánů nakladatelů prý často mizí tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, “které v plné míře naplňují poslání knihy jakožto jedinečného nosiče myšlenek, názorů, historické paměti i uměleckého vyjádření”.

Průměrná cena knihy v ČR je podle statistik svazu neměnná asi tři až čtyři roky, činí 230 až 240 korun. Poslední údaje svazu jsou za rok 2012, kdy si Češi koupili knihy za přibližně 8,2 miliardy korun. Je to o miliardu více než v předchozím roce, rozdíl v objemu knižního trhu byl způsoben právě kritizovaným zvyšováním DPH. Z konečné ceny knihy činí podle svazu knihkupecký rabat průměrně 34 procent, v případě zahraničních knih je to 30 procent a v případě učebnic průměrně 27 procent.