ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10948 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha vzpomínek je výjimečný román o ženě, která ztrácí paměť

0 Richard Winter 5.5.2015

Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila. Román britské autorky Rowan Colemanové přeložila z originálu Zora Šíchová a vychází v Edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy nakladatelství Domino 6. května.

Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku… a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec. Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky.

Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli.

“Kniha vzpomínek je jedna z nejpůsobivějších a nejsilnějších knih, které jsem kdy četla. Autorka stvořila hrdinku, která je pro mě zosobněním lidské nezlomnosti a síly. Claire ví, že neuvidí vyrůstat a dospívat své děti, že je stále silněji odkázána na pomoc druhých, že manžel pro ni začal být naprosto cizí člověk… Claire si zkrátka moc dobře uvědomuje, že už bude jenom hůř. Ale přesto se nevzdává a snaží se z toho mála, co jí ještě zbylo (anebo zbývá?) vytěžit pro sebe a pro své blízké co nejvíc. Smekám před Claire za to, jak silná dokáže být, a smekám před autorkou, že dokázala napsat takto skvělý román. Protože pokud toto není špičkový společenský román, pak už skutečně nevím, co by jím mohlo být,” uvedla Karin Lednická, majitelka nakladatelství Domino.