ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7297 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Ty je thriller, který se dostane do krve

0 Richard Winter 29.4.2015

Psychologický thriller Ty od Caroline Kepnesové je až perverzně chytrým záznamem chorobné posedlosti, při jehož čtení vám bude nejspíše poněkud úzko. Jedná se o sugestivní, du-formou psaný monolog psychopatického stalkera, který vlastně celou dobu promlouvá k dívce, již se rozhodl považovat za svou vyvolenou. On ví, co je pro ni nejlepší. On jediný to s ní myslí dobře – a jako takový se cítí oprávněn ji šmírovat, navštěvovat její byt, sledovat její korespondenci…

Spisovatelka Caroline Kepnesová užívá četné odkazy na současnou hudbu, literaturu a film, které dotvářejí atmosféru a posunují děj. Na Spotify se nachází speciální soundtrack k této knize, po jeho puštění dostane četba další, ještě děsivější rozměr. Knihu vydává nakladatelství Domino v edici Napětí; do češtiny z originálu You přeložil Jan Netolička.

“Ty je příběhem stalkera, vyprávěným výlučně z pozice stalkera. Protože veškeré dění nahlížíme Joeovýma očima, může se nám snadno stát, že budeme mít pro Joeovu posedlost pochopení, ačkoli nám rozum napovídá, že takové chování je špatné a nepřijatelné,” píše se v recenzi na serveru Bolo Books.

V knize se velmi často odkazy na píseň Nothing Compares 2 U. Autorem je zpěvák Prince, ale skladba je slavná spíše díky Sinead O´Connor.

“Sociální sítě udělaly ze šmírování každodenní záležitost. Chodíme na Facebook nebo na Twitter a víme, co dělají naši kamarádi, respektive co chtějí, abychom věděli, že dělají. Sociální sítě nám dávají pocit kontroly, že můžeme ostatní lidi odstavit od informací, soudit je. Dokonce i výraz „like“ tak nějak ztratil na původním významu. Člověk může druhé beztrestně špehovat. Ve světě je najednou méně tajemství. Jenomže zároveň tím všichni provádíme jakousi psychoanalýzu. Na základě toho, co se daný člověk rozhodne o sobě zveřejnit, se o něm dá spousta věcí odhadnout. Moc ráda jsem si s Joem užívala jeho rozpolcenost mezi tím, jak se Beck prezentuje veřejnosti, a jak se ve skutečnosti chová. Tohle mě na online šmírování fascinuje. Váš elektronický život vytváří pocit, že někoho důvěrně znáte, což ovšem dělá ze setkání s realitou mnohem větší dobrodružství. Člověk se může doma cpát čokoládovými tyčinkami, zatímco na Instagramu zveřejňuje fotky kapustových smoothies. Neskutečně mě přitahuje zkoumat, co se lidé rozhodnou dávat na internet a proč. Joe soudí Beck na základě toho, jaké si kupuje knihy, a mně se tenhle začátek knihy moc líbí. Jako by ji otevřeně šmíroval v reálné situaci, tak nějak postaru, tváří v tvář,” uvedla ke knize Kepnesová.

Tagy: