ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13793 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Tajnosti Paříže vypráví o málo známých zákoutích města na Seině

2 Richard Winter 17.6.2015

Mezi ikonickými památkami a davy turistů se ukrývá jiná Paříž. Zákoutí, kde se dosud vznáší legendární číslované parfémy madame Gabrielle, kde Vian překotně píše Pěnu dní a kde Victor Hugo vášnivě slídí po vetešnictvích. Kniha Tajnosti Paříže novinářky Katii Chapoutierové je nejen cestovatelským, ale i kulturním dobrodružstvím.

Nejslavnější francouzský spisovatel Victor Hugo byl nadšeným sběratelem starožitností i nejrůznější veteše. Z prapodivné sbírky nábytku a doplňků pak vytvořil romantický budoár pro svou milenku. Nejen do intimního salónku dobového bytového designéra a literáta nás zavede originální průvodce Tajnosti Paříže. Zpravodajka kanadského rádia ve Francii a redaktorka francouzských kulturních pořadů Katia Chapoutierová mohla díky své práci proniknout na polozapomenutá, utajená a neobyčejná místa.

Z béžové pohovky si společně s módní ikonou Coco Chanel prohlédneme její sbírku lvů, byt prozaika a hudebního skladatele Boriase Viana navštívíme přesně v okamžiku jeho smrti, ve čtvrti umělců budeme pátrat po ztracených dílech Marca Chagalla. Přes muzea i nákupní galerie se vypravíme na prohlídku prvního sídla dnes legendární značky Guerlain. Objevíme čínskou pagodu a navštívíme operu i striptýz.

Magickou a nevšední mapu Paříže autorka vykresluje odlehčeným a čtivým novinářským jazykem, dovedně mísí popisy míst s obrazy ze života jednotlivých osobností. Díky uspořádání textu můžeme Tajnosti Paříže číst jako bedekr po pařížských i kulturních dějinách. Beletristický talent Katii Chapoutierové ho však povyšuje na literární zážitek.

Nakladatelství Garamond původní titul rozšířilo o sadu černobílých fotografií popisovaných míst. První vydání v českém jazyce Z francouzského originálu Les vies secretes de Paris (2014) přeložila Veronika Matiášková

Katia Chapoutierová je pařížskou zpravodajkou Radia Canada. Věnuje se dokumentární a filmové tvorbě a je novinářkou ve francouzské verzi časopisu Elle. V roce 2005 byla členkou jury na filmovém festivalu v Cannes.