ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30493 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Špion, který změnil svět je o odhalení tajemství atomové bomby

0 Richard Winter 4.6.2015

“Klaus Fuchs byl nejvýznamnější špion dvacátého století – špion, který změnil svět,” píše britský novinář a dokumentarista Mike Rossiter v úvodu své knihy Špion, který změnil svět. Rossiter zrekonstruoval příběh špiona na podkladě odtajněných zpráv z britských, amerických, ruských a německých archivůVydalo nakladatelství Vyšehrad.

V roce 1940 byla jaderná válka science fiction. O pět let později se stala realitou. O dalších pět let později začal závod v jaderném zbrojení a za dalších pět let, v roce 1955, zamořovaly světové ovzduší obrovské termojaderné exploze a zdálo se, že ničivé síly, jež vědci dokážou vyčarovat z atomu, nemají hranic. S tím vším byl spojen Klaus Fuchs. Hrál klíčovou roli při vytváření atomových zbraní u všech tří spojenců v čase druhé světové války, z nichž se ve studené válce stali úhlavní nepřátelé, a pomáhal jim s konstrukcí ještě silnějších vodíkových bomb.

K nukleární patové situaci nepřispěla pouze jeho práce matematika a fyzika. Jako katalyzátor zrodu nukleárního věku, věku, který neskončil, avšak pouze změnil svou podobu, působily i jeho politické názory a přesvědčení o potřebnosti politické akce.

Když roku 1945 prezident USA Harold Truman oznámil Stalinovi, že USA vlastní novou a hrozivou zbraň proti Japonsku, pro sovětského vůdce to nebylo velké překvapení. O existenci atomové bomby dobře věděl a Sovětský svaz již usilovně pracoval na vývoji vlastní zbraně. Sloužily mu přitom i informace, které dostával od německého vědce Klause Fuchse, který pracoval na vývoji nukleárních zbraní ve Velké Británii a v USA.

Osoba tohoto vědce, komunisty, jenž prchl před nacisty do Velké Británie, je zahalena mnoha nejasnostmi. Fuchs byl klíčovou postavou jak pro Brity, tak pro výzkum prováděný v USA, a stejně tak i pro sovětský jaderný program; byl mužem, jenž v tomto smyslu stanul u zrodu studené války stojící na konkurenci v jaderné výzbroji Západu a Východu.

Z anglického originálu The Spy Who Changed the World. Klaus Fuchs and the Secrets of the Nuclear Bomb, vydaného nakladatelstvím Headline v Londýně roku 2014, přeložil Pavel Kolmačka.

Mike Rossiter je žurnalista, dokumentarista a filmový producent, pracující mimo jiné pro BBC. Středem jeho zájmu jsou události související s vojenskými konflikty 20. století, je autorem několika knih z oblasti literatury faktu, které zaznamenaly velký čtenářský ohlas, např.: Ark Royal (2006), Sink the Belgrano (2007), Target Basra (2008), I Sank the Bismarck (2009), Bomber Flight Berlin (2010) či We Fought at Arnhem (2011). Kniha Špion, který změnil svět (The Spy Who Changed the World, 2014) je jeho zatím poslední publikací.