ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7411 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Soukromý život esesáků z Osvětimi nabízí překvapivý pohled

0 jsk 11.4.2013

Překvapivé pohledy na esesáky z koncentračního tábora Osvětim nabízí nová publikace osvětimského muzea, Życie prywatne esesmanów w Auschwitz (Soukromý život esesáků z Osvětimi), která je založená na vzpomínkách mladých Polek sloužících v v domech důstojníků a poddůstojníků SS.

Brožura je vlastně popisem rodinného života v domácnostech 22 esesáků, od “obyčejných strážných” po velitele tábora Rudolfa Hösse, jeho zástupce Karla Fritzsche, lékařů odpovědných za výběr vězňů do plynových komor Horsta Fishera a Wernera Rohdeho i Gerharda Palitzsche, který osobně popravil stovky vězňů. Výpovědi podaly ženy, které v jejich domech praly, vařily a uklízely.

“Až dosud jsme o esesácích moc nevěděli,” tvrdí autor publikace, osvětimský historik Piotr Setkiewicz. Buď bývalí vězni vykreslovali někdejší pány nad svým životem v nejtemnějších barvách, anebo se esesáci v poválečných procesech snažili představit sami sebe v co nejpříznivější podobě. K objektivnějšímu poznání však chyběly další zdroje a prameny a tuto mezeru podle autora mohou zaplnit výpovědi polských služebných, které nebyly až tak zahlceni emocemi.

“Esesáci byli stejní jako průměr německé i jiné společnosti: měli případy šťastného rodinného života a byly i rodiny, kde docházelo k nevěrám, domácímu násilí, opilství. Vcelku se nijak nevymykali běžným vzorům chování,” míní Setkiewicz.

V knize se objevily i soukromé fotografie esesáků, jejich manželek a potomků, plánky domů či podrobný popis vybavení domácnosti velitele tábora.