ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9697 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Šindelářova Dobeška je o pražské rezidenční čtvrti

0 jsk 22.2.2022

Kniha Šindelářova Dobeška Karolíny Neuvirtové a Pavla Procházky je souborem vzpomínek pamětníků na historii jedné z nejpůvabnějších pražských residenčních čtvrtí, Dobešky. Lze v ní číst o jejím vzniku, o obdivu a úctě k jejím zakladatelům, o osudu jednotlivých rodin i domů, a především také o jejím staviteli Václavu Šindelářovi. V neposlední řadě je v ní popsán vztah obyvatel k jejich městské části a zájem na jejím zachování v její historické podobě.

Šindelářova Dobeška jako by vycházela vstříc současnému trendu regionálních dějin, kdy jako by autoři měli potřebu zachytit důkladně místo, které je drahé jejich srdcím. Jak Karolína Neuvirtová říká: „Doba covidu pro mě byla dobou vyprávění a příběhů. S nejstaršími pamětníky jsem si pravidelně telefonovala, abychom si vyprávěli o Dobešce. Naše aktuální životy jsme zaplavili vlnou pozitivity navzdory vší té negativitě valící se ze sdělovacích prostředků. Všichni pamětníci mi se stejnou otevřeností vyprávěli své příběhy, bylo to, jako bych se znovu setkala tváří v tvář se svými prarodiči. Neokázalí hrdinové první republiky založili vilovou čtvrť Dobeška.“

Autoři rovněž kritizují současný značně rozšířený trend, a sice staré domy s historií zbourat a nahradit je moderními stavbami, které ale mohou v původní historické zástavbě mnohdy působit necitlivě a nevkusně.

Kniha vychází s bohatým fotografickým doprovodem a působí spíše jako malé umělecké dílo vytvořené jejich autory s velkou láskou.