ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6163 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Simona Urbana Plán N je fikcí o nesjednocení Německa

0 Petr Hašek 20.7.2012

Na pole alternativní historie se pouští německý spisovatel Simon Urban ve své knize Plán N, kterou v českém překladu Jany Zoubkové vydává Odeon.

Děj románu vychází z fikce, že ke sjednocení Německa nikdy nedošlo, otevřená hranice po pádu zdi v roce 1989 byla zase uzavřena a nadále existují dva německé státy.

Dějištěm románu Plán N je východní Berlín v říjnu roku 2011, hlavní město Německé demokratické republiky. Politicky šedé, společensky ještě šedivější metropole s ovzduším zamořeným zplodinami aut značky fobos, nástupci trabantů. Stále vládne jedna strana a v zemi si udržuje moc s pomocí tajné policie – lehce transformované Státní bezpečnosti.

Ekonomicky stát funguje díky tranzitním poplatkům za zemní plyn, který proudí přes jeho území z Ruska do západního Německa. Když se ale u plynovodu najde mrtvola oběšeného muže, bývalého poradce prvního muže státu, NDR musí prokázat, že ho nezavraždila Státní bezpečnost, jinak ji západní Německo přestane hospodářsky podporovat. Na příkaz obou vlád mají zločin vyšetřit dva kriminalisté, Martin Wegener z východního a Richard Brendel ze západního Berlína.

Román zalidňuje množství postav, z nichž některé si autor vypůjčil z reálného života a obsadil je do fiktivních rolí: Egon Krenz, Oskar Lafontaine, Otto Schily, Sahra Wagenknechtová, Margot Honeckerová a další.

Urban, narozený roku 1975 v Hagenu v Porúří, žije v Hamburku a pracuje v renomované reklamní agentuře. Studoval německou literaturu a tvůrčí psaní; za své povídky obdržel několik literárních cen. Plán N je jeho románový debut, práva na knihu se zatím prodala do pěti zemí.

rwi