ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29378 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha redaktorů magazínu Forbes představuje svět mladých miliardářů

0 Richard Winter 5.3.2015

Máte nápad za miliardy dolarů? Oni ano. Téměř pohádkové příběhy technologických magnátů přinášejí inspiraci pro běžného smrtelníka. V roce 2007 vytvořil jednadvacetiletý David Karp jednoduchý blogovací systém a nazval ho Tumblr. O pět let později se Tumblr stal jednou z deseti nejnavštěvovanějších webových stránek na světě, využívalo ho 170 milionů lidí.

V roce 2013 ho koupila obří firma Yahoo za víc než miliardu dolarů. Mladík, který ani nedokončil střední školu, z toho získal v přepočtu asi 5,2 miliardy korun. A zdaleka není jediný, komu se něco podobného podařilo.

Ve světové technologické metropoli Silicon Valley vyrostla nová generace miliardářů, kteří se od svých předchůdců v mnohém liší. Jsou nezvykle mladí a dobývají svět neuvěřitelnou rychlostí. Nečekají, až získají nějaké zkušenosti a také nepotřebují velký počáteční kapitál. Mnozí z nich ještě nevychodili školu, už teď jim ale patří nejatraktivnější firmy na světě. A k tomu všemu jim často stačil jediný nápad. Něco podobného historie podnikání nepamatuje – firma nemusí sama o sobě generovat žádný zisk, přesto má pohádkovou

Redaktoři americké verze časopisu Forbes v čele s Randallem Lanem se rozhodli zmapovat svět mladých technologických magnátů dopodrobna. Měli k nim lepší přístup než většina běžných novinářů – Forbes se příběhům z podnikatelského prostředí věnuje dlouhodobě. Díky tomu teď mají čtenáři z celého světa možnost zjistit, jak svůj úspěch vidí sami protagonisté těchto příběhů. Co jsou zač lidé, kteří si první miliardu vydělali už v době, kdy se jiní teprve učí chovat dospěle? Jak se jim to vlastně povedlo? Kniha nabízí šestnáct samostatných portrétů, díky nimž mohou zájemci nahlédnout za oponu firem jako Spotify, Airbnb, Tumblr či Twitter.

Například Elon Musk: Autor platebního systému PayPal později založil automobilku Tesla, vyrábějící elektrické vozy, a soukromou společnost pro kosmický výzkum SpaceX. Obrovské podnikatelské ambice se v něm snoubí s mimořádně vysokou inteligencí – však také sloužil jako vzor pro postavu Iron Mana ve známé filmové sérii, v níž v hlavní roli zazářil Robert Downey Jr.

Nebo Alex Karp. Excentrický filozof bez technického vzdělání stojí za pověstnou a kontroverzní firmou Palantir, jejíž unikátní schopnost zpracování a analýzy obrovského množství dat využívají vládní a zpravodajské služby jako FBI, CIA nebo Národní bezpečnostní úřad. Obhájci soukromí nemají Palantir zrovna v oblibě, to ale nic nemění na tom, že firma roste jako z vody a v uplynulém roce vyřešila zakázky za miliardu dolarů.

Editor knihy Randall Lane je šéfredaktorem časopisu Forbes a autorem knihy The Zeroes: My Misadventures in the Decade Wall Street Went Insane (Moje nuly: Nešťastné příhody v dekádě, kdy na Wall Street zešíleli). Časopis Forbes vznikl v USA v roce 1917, v současné době je největším ekonomickým magazínem na světě. Jen ve Spojených státech má 6,1 milionů čtenářů, kromě toho vychází ve více než třiceti jazykových mutacích včetně češtiny.

Tagy: ,