ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27161 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Prkýnka na maso jsme uřízli zachycuje počátky skateboardu v Čechách

0 Richard Winter 20.8.2013

Počátkům ježdění na skateboardu v Čechách od poloviny 70. let se věnuje nová výpravná obrazová publikace Prkýnka na maso jsme uřízli, která vyjde na začátku září. Autoři Martina Overstreet a Michal Nanoru v ní poukazují na specifickou sportovní tvář českého skateboardingu. Rozhovory s pamětníky dob, kdy se na prknech jezdili disciplíny jako slalom či skok do výšk, doplňuje kolem 250 fotografií.

Publikace popisuje, jak si čeští skateboardisté odříznutí od světa železnou oponou prkna museli většinou vyrábět sami. Závěsy na kolečka se například jeden čas vyráběly z tankových pásů. Názorně toto kutilství v knize shrnul Robert Thiele, jehož slova tvoří i název publikace. “Prkna zbouchaný z kolečkovejch bruslí. Prkýnka na maso jsme uřízli a jezdilo se. Ono to teda vůbec nejelo. Člověk do toho kopnul a ono to nejelo,” řekl syn spisovatele Vladimíra Thieleho.

Kdy a kde v Čechách ježdění na prknech s kolečky zapustilo kořeny je předmětem sporů. Vůbec první lidé v Čechách na skateboardech ale možná jezdili v Karlových Varech někdy kolem roku 1976. Město navštěvovalo hodně cizinců a s nimi tam pronikaly západní trendy. Od číšníků tak mohli skateboarding odkoukal lyžaři, kteří se rozhlíželi po nějakém letním sportu.

Na prknech někdy v té době jezdili ale třeba i bratři Formanové, kteří je dostali od svého otce, režiséra Miloše Formana žijícího ve Spojených státech.

Kniha poukazuje i na nejednoznačný postoj komunistického režimu ke skateboardingu a jeho vývoj po roce 1990. Publikace Prkýnka na maso jsme uřízli vyjde v nakladatelství Yinachi na začátku září, křest má 6. září v pražské Meet Factory.