ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16971 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha padesát odstínů šedi zaměstnává i londýnské hasiče

0 jsk 5.8.2013

Kniha spisovatelky E L James Padesát odstínů šedi je klasickým příkladem toho, jak může literatura zasáhnout do života obyčejných lidí nebo dokonce profesionálních hasičů. Zajímavá zpráva, která se jí týká, totiž přišla z Velké Británie.

Londýnští hasiči v posledních třech letech prý stále častěji zachraňují lidi uvíznuté v poutech či toaletách. Od roku 2010 zaznamenali více než 1300 případů, kdy se lidé zasekli částmi svého těla v různých předmětech. Po nějakém čase se zjistilo, že „na vině“ jsou sexuální praktiky popsané ve výše uvedené knize. Daňové poplatníky to zatím stálo 377 tisíc liber.

„Nevíme jistě, jestli je to důsledek knihy Padesát odstínů šedi, ale počet případů týkajících se praktik z ní se zvýšil,“ uvedl v tiskovém prohlášení šéf hasičů Dave Brown. Mluvil přitom o erotickém bestselleru spisovatelky E L James. „Jsem si jist, že většina lidí, kterých se naše výjezdy týkají nebo týkat budou, bude ve své knihovně či někde na stole tu knížku mít,“ dodal.

Jednou prý dokonce hasiči zachraňovali muže, který nebyl schopen dostat svůj penis z toustovače, přičemž další měl stejný problém s vysavačem. „Má to i vážnou stránku. Zatímco odřezáváme prsteny z penisů a prstů, nemáme čas na opravdové naléhavé případy,“ napsali požárníci na Twitteru.

Román Padesát odstínů šedi (2011) vypráví o vztahu nevinné studentky Anastázie Steel a multimilionáře Christiana Greye. Podněcováním sexuálních fantazií zaujal miliony žen na celém světě. Autorka E L James příběh původně psala jako anonymní fanynka upírské ságy Twilight a postupně ho zveřejňovala na fanouškovských stránkách pod názvem Master of Universe. Hlavní postavy se jmenovaly stejně jako ty z Twilightu – Edward Cullen a Bella Swan. E L James své dílo později propracovala, rozšířila, přejmenovala, rozdělila na tři části a v roce 2011 vydala první jako paperback.

Román obsahuje explicitní erotické scény s různými sexuálními praktikami, s nimiž Anastázie souhlasí, aby mohla být Christianovou partnerkou. Knihy vyvolaly bouřlivou diskusi plnou protichůdných názorů, ale mezi ženami jsou mimořádně populární – zřejmě i proto, že díky elektronickým čtečkám je mohou číst tajně. Není také divu, že po vydání první knihy následovaly brzy další dvě. Momentálně chystá režisér Sam Taylor-Johnson filmovou adaptaci prvního dílu.