ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24100 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Malý kamarád nabízí příběh o dětství, které naráží na svět dospělých

0 Richard Winter 9.8.2016

V městečku Alexandrie ve státě Mississippi dojde k tragédii – na Svátek matek je devítiletý Robin Cleve nalezen oběšený na stromě na zahradě před domem svých rodičů. Jeho vražda není nikdy objasněna a rodina se ze ztráty jediného syna nikdy nevzpamatuje. O jedenáct let později se do pátrání na vlastní pěst pouští chlapcova mladší sestra Harrieta, které v době neštěstí nebyl ještě ani rok.

Uzavřené, ne právě milé a až nezdravě inteligentní děvčátko, k jehož vzorům patří kapitán Scott, Harry Houdini a Sherlock Holmes, se o prázdninách rozhodne, že s pomocí svého jediného kamaráda Hellyho bratrova vraha nejen najde, ale také náležitě potrestá. Co na tom, že většina pamětníků odmítá o celé záležitosti mluvit, že těch pár svědectví, která děti přece jenom získají, nepůsobí zrovna spolehlivě a že chybějí jakékoli důkazy? Pátrání, které zpočátku vypadá jako celkem nevinná dětská hra, se záhy zvrtne v nebezpečné dobrodružství, při němž se dá snadno přijít k úhoně. Zvlášť poté, co malí mstitelé zkříží cestu vyšinutému místnímu výrobci drog a několika dalším členům jeho poněkud zvláštní rodiny.

Donna Tarttová (na snímku) ve svém druhém románu Malý kamarád (po němž následoval světoznámý román Stehlík, za který v roce 2014 získala Pulitzerovu cenu) brilantně zachycuje dusivou atmosféru upadajícího jižanského městečka, kde stále doutnají rasové a společenské konflikty, ze slávy bývalé honorace zbyly už jen trosky a pod zdánlivě ospalým povrchem číhají skryté hrozby.

Donna Tarttová (1963) se narodila v deltě Mississippi a jako neduživé dítě vyrůstala především mezi staršími členy rodiny, s tetičkami a prarodiči. Neměla přátele svého věku, proto trávila spoustu času čtením a v pěti letech začala psát první básničky. Její literární talent objevili profesoři University of Mississippi. První román, Tajná historie, publikovala v roce 1992 (Argo připravuje k vydání). Další, malého kamaráda, vydala až o deset let později, získala za něj řadu literárních ocenění, dostala se i do užší nominace na Orange Prize.  Dalších jedenáct let jí pak trvalo, než vydala svůj třetí román, Stehlík (Argo vydalo v roce 2015), který jí vynesl Pulitzerovu cenu.